Aktualności

Wodne pogotowie w Płocku

2011.06.27 14:10 , aktualizacja: 2014.12.19 09:55

Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Barbara Chrzanowska
  • fot. Barbara Chrzanowska
  • fot. Barbara Chrzanowska
  • fot. Barbara Chrzanowska
  • fot. Barbara Chrzanowska

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku ma już nową łódź ratunkową, która od lipca będzie czuwała nad bezpieczeństwem płocczan, turystów i okolicznych mieszkańców. Uroczyste przekazanie sprzętu oraz uruchomienie miejsca wyczekiwania wodnej karetki, na płockim Radziwiu, odbyło się 27 czerwca br. Wzięli w nim udział m.in. Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Łódź o długości 750 cm i szerokości 280 cm posiadająca silnik o mocy 225 KM, wyposażona została w sprzęt medyczny wyspecjalizowany do ratowania życia pacjentów m.in.: defibrylator, respirator i nosze. Zakup wodnej karetki o wartości ponad 360 tys. zł został sfinansowany ze środków własnych Stacji. 

 

Załogę wodnego zespołu ratownictwa medycznego za każdym razem będą stanowiły trzy osoby: stermotorzysta żeglugi śródlądowej i dwóch ratowników medycznych z uprawnieniami ratownika wodnego. Zespół stacjonował będzie w porcie Centromostu Stoczni Rzecznej, przy ul. Popłacińskiej 42. W okresie letnim w 2011 roku – od 1 lipca do 30 września, w godzinach 7-19. W latach następnych od 1 czerwca.

 

Do wypadku załogę karetki wyśle dyspozytor pogotowia po otrzymaniu wezwania. Karetka podpłynie też, gdy jej załoga sama zauważy, że coś niepokojącego dzieje się na wodzie.

 

Uruchomienie wodnego pogotowia ratunkowego z pewnością poprawi bezpieczeństwo osób przebywających nad Wisłą oraz korzystających z przyległych kąpielisk, przede wszystkim dlatego, iż do miejsca zdarzenia dotrze o wiele szybciej niż karetka-samochód, która często musi przedzierać się przez trudnodostępne tereny nadwiślańskie.

Liczba wyświetleń: 1522

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.