Aktualności

Współpraca z Ukrainą tematem konferencji w Płońsku

2011.06.27 13:05 , aktualizacja: 2012.02.28 08:24

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

27 czerwca br. w Płońsku Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wziął udział w konferencji  „Współpraca regionalna szansą na rozwój przedsiębiorczości oraz małych i średnich firm na Ukrainie i w Polsce”.

 

Podczas spotkania dyskutowane m.in. o roli współpracy administracji, samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych dla rozwoju przedsiębiorczości, a także rozwojowi inwestycji infrastrukturalnych i ich wpływie na rozwój miast i regionów.

 

W swoim wystąpieniu marszałek Adam Struzik podkreślił, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, polska wschodnia granica stała się jednocześnie granicą całej Unii. Dlatego też, współpraca z regionami z państw wschodnioeuropejskich, a przede wszystkim z Ukrainą nabrała nowego znaczenia. Potrzebny jest rozwój współpracy przygranicznej, rozbudowa infrastruktury granicznej, turystycznej i służącej ochronie środowiska. Jest to ważny element zapobiegania procesowi marginalizacji wschodnich województw Polski. Rozwój współpracy zagranicznej polskich województw z ich wschodnimi sąsiadami należy uznać za warunek konieczny dla wzrostu ich atrakcyjności inwestycyjnej, a w konsekwencji postępu gospodarczego – mówił marszałek.

 

Przypomniał również, że województwo mazowieckie współpracuje z dwoma ukraińskimi regionami: z Obwodem Kijowskim oraz Obwodem Lwowskim. Kontakty te otwierają możliwości polsko–ukraińskiej współpracy przy realizacji projektów inwestycyjnych, w tym projektów współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

 

Wśród uczestników konferencji znaleźli się również: Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj, Przewodniczący Rejonu Kowelskiego Iwan Smityuh, Mer miasta Kowel Oleg Kinder, przedstawiciele ukraińskiego biznesu lokalnych władz samorządowych,  Krajowej Izby Gospodarczej  i  Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

  • fot. Mateusz Przyborowski,...
  • fot. Mateusz Przyborowski,...
  • fot. Mateusz Przyborowski,...
  • fot. Mateusz Przyborowski,...

Liczba wyświetleń: 856

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.