Aktualności

Nominacje Norwidowskie 2011 ogłoszone

2011.06.28 15:00 , aktualizacja: 2012.02.27 15:08
Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Justyna Michniewicz
fot.Justyna Michniewicz
fot.Justyna Michniewicz

28 czerwca br., podczas konferencji prasowej, przewodniczący Kapituł Norwidowskich ogłosili nominacje do Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida.

 

Laureatem Nagrody „Dzieło życia”, przyznawanej za całokształt pracy artystycznej, został w 2011 roku Wiesław Michnikowski – jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najskromniejszych ludzi sceny ostatniego stulecia. Mistrz piosenki aktorskiej, skeczu i monologu – pełen uroku osobistego, życzliwości i poczucia humoru.

 

Konferencję otworzył i poprowadził Leszek Celej, przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głos zabrał również wicemarszałek Marcin Kierwiński, odpowiedzialny w zarządzie województwa za sprawy kultury. Nazwisko Laureata Nagrody „Dzieło życia” ogłosiła Monika Strugała, a nominacje w poszczególnych kategoriach sztuki, za dzieła lub kreacje powstałe w 2010 roku na Mazowszu: Jarosław Klejnocki, Jerzy Artysz, Stanisław Wieczorek oraz Lech Śliwonik.

 

W kategorii literatura nominowani zostali: Krzysztof Boczkowski za tom wierszy „Dźwięki i echo”, Grzegorz Łatuszyński za przekład, posłowie i noty biograficzne do książki „W skwerze słońca, w chłodzie nocy. Antologia poezji chorwackiej XX wieku” oraz Eustachy Rylski za powieść „Na grobli”.

 

Za dzieła muzyczne nominację otrzymali: Alicja Knast za fundamentalny wkład i doprowadzenie do otwarcia w 2010 roku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Aleksander Kościów za utwór „Gorzkie żale” na chór żeński i osiem wiolonczeli, jak również Zygmunt Krauze za operę „Polieukt”, wystawioną w  Warszawskiej Operze Kameralnej.

 

W kategorii sztuki plastyczne o nagrodę walczyć będą: Krzysztof Gierałtowski za wystawę „Indywidualności  Polskie” oraz Katarzyna Kozyra za wystawę „Katarzyna Kozyra. Casting”, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie.

 

Teatralne nominacje otrzymali: Wojciech Kępczyński za reżyserię spektaklu „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Ondrej Spišák za reżyserię przedstawienia „Nasza Klasa” w Teatrze na Woli w Warszawie oraz Iwan Wyrypajew również za reżyserię spektaklu „Taniec Delhi”, który został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie.

 

Laureatów nagrody w poszczególnych kategoriach sztuki poznamy 26 września 2011 roku podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbiorą oni statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Laureata „Dzieło życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalem pamiątkowym. Gościem honorowym gali będzie Wiesław Michnikowski – Laureat Nagrody "Dzieło życia".

Liczba wyświetleń: 1007

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.