Aktualności

3,3 mln zł z Unii na specjalistyczną aparaturę dla Instytutu Kardiologii

2011.07.01 15:40 , aktualizacja: 2012.02.27 14:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Instytut Kardiologii w Warszawie zakupi specjalistyczną aparaturę laboratoryjną, która pozwoli na diagnostykę i leczenie chorych nie tylko na Mazowszu, ale także w całym kraju. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 3,3 mln zł unijnego dofinansowania. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj wicemarszałek Marcin Kierwiński, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz Dyrektor Instytutu Kardiologii Witold Rużyłło.

 

Instytut Kardiologii to znakomita i uznana, nie tylko w kraju, placówka zajmująca się problemami kardiologicznymi Polaków. Złożony przez Instytut wniosek aplikacyjny został bardzo dobrze przygotowany i tym samym uzyskał wysoką ocenę ekspertów. Efekty jego realizacji będą miały charakter ponadregionalny – powiedział wicemarszałek Marcin Kierwiński. Pogratulował wszystkim, którzy pracowali nad nim i wyraził nadzieję, że zakupiony dzięki przyznanej dotacji sprzęt pozwoli tutejszej kadrze prowadzić dalsze badanie na światowym poziomie.

 

Dyrektor Witold Rużyłło uważa, że to dobry przykład wydawania unijnych dotacji. Instytut Kardiologii w Aninie to placówka, która statutowo w pierwszej kolejności prowadzi badania czystko naukowe. Otrzymany grant pozwoli zakupić sprzęt laboratoryjny do prowadzenia specjalistycznych badań, których efekty będziemy mogli pokazać już za 1,5 roku – podsumował.

 

Choroby układu krążenia stanowią współcześnie, obok chorób nowotworowych, największe zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W krajach wysoko rozwiniętych z powodu chorób układu krążenia umiera rocznie najwięcej osób. Choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze są już określane mianem chorób cywilizacyjnych. W Polsce ok. 50 proc. zgonów spowodowanych jest właśnie chorobami układu krążenia.

 

Dzięki zakupowi specjalistycznej aparatury laboratoryjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie prowadzone będą badania, których wyniki pozwolą na wprowadzenie nowych badań przesiewowych zwiększających wykrywalność chorób układu krążenia, a także na poprawę diagnostyki i opieki nad osobami zagrożonymi dziedzicznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

 

Projekt zakłada zakup 13 sztuk specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego dla czterech pracowni Instytutu Kardiologii.

 

Do Pracowni Farmakologii Klinicznej i Terapii w Zakładzie Biochemii Klinicznej zakupiony zostanie zestaw do chromatografii cieczowej z podwójną detekcją masową LC-MS/MS, zestaw analityczny do HPLC, autosampler z termostatem, układem odgazowania fazy ruchomej oraz komputerem z oprogramowaniem integrującym i sterowaniem do systemu HPLC. Sprzęt pozwoli na prowadzenie badań w zakresie terapii immunosupresyjnej oraz terapii monitorowanej stężeniem leku u pacjentów z chorobami układu krążenia.

 

Pracownia Biologicznie Czynnych Peptydów w Zakładzie Biochemii Klinicznej wzbogaci się o zestaw do oznaczenia stężenia katecholamin we krwi oraz zestaw do oznaczenia stężenia metoksykatecholamin we krwi. Dzięki czemu możliwe będzie prowadzenie badań nad unowocześnieniem i rozszerzeniem możliwości diagnostyki i terapii pierwotnego i wtórnego nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krążenia.

 

Do Samodzielnej Pracowni Biologii Molekularnej zakupiony zostanie rozbudowany system (układ optyczny, oprogramowanie, laser) Real Time PCR7500 do systemu z modułem do małej macierzy, zautomatyzowana stacja izolacji kwasów nukleinowych, zautomatyzowana stacja pipetująca, system do przesiewowego badania DNA Light Skaner 96 z oprogramowaniem oraz dwa termocyklery. Natomiast do Ośrodka Badań Przesiewowych Dziedzicznych Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego – aparat echokardiograficzny oraz aparat EKG. Obie pracownie utworzą w przyszłości centrum diagnostyki – Centrum Dziedzicznych Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego.

 

Tytuł projektu: Unowocześnienie i wdrożenie metod wczesnej diagnostyki oraz optymalizacja farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego dla Instytutu Kardiologii w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 3 962 330,00 zł

Kwota dofinansowania: 3 367 980,50

Beneficjent: Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Działanie 1.1. Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego

Liczba wyświetleń: 799

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.