Aktualności

Współpraca z Dolną Austrią w zakresie technologii przyjaznych środowisku

2011.07.01 16:40 , aktualizacja: 2012.02.27 14:49

Autor: Marcin Mikulski, ecoplus International Polska Sp. z o.o., Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 lipca 2011 r. w Warszawie, w ramach delegacji dolnoaustriackich przedsiębiorstw do Polski, odbyła się debata gospodarcza „Zrównoważone budownictwo, efektywność energetyczna i technologie przyjazne środowisku”. Podczas rozmów Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Jak podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, polityka regionów to istotny element Unii Europejskiej określający priorytety, do których wspólnie dążymy. To właśnie regiony są samodzielnymi podmiotami w zakresie kreowania własnego wizerunku i rozwoju gospodarczego. W coraz bardziej jednoczącej się Europie, regiony mocniej angażują się w integrację międzynarodową. To spotkanie jest wyrazem pozytywnego podejścia Dolnej Austrii do możliwości współpracy z województwem mazowieckim.

 

W trakcie debaty radca krajowy landu Dolna Austria dr Petra Bohuslav, odpowiadająca za gospodarkę, turystykę i sport w tym regionie, podkreśliła dobre stosunki z Polską i wskazała na możliwości skutecznej współpracy w zakresie ochrony środowiska. Dolna Austria zalicza się do wiodących pod względem technologii i innowacyjności regionów Europy. To właśnie technologie energetyki i ochrony środowiska są motorem rozwoju gospodarczego. Świadczą o tym również cele polityki energetycznej i ochrony środowiska Dolnej Austrii – do 2020 r. 50% całkowitego zapotrzebowania Dolnej Austrii na energię powinno być pozyskiwane z OZE. Dodatkowo, w ten sposób ma powstać 20 000 nowych, „zielonych” miejsc pracy – powiedziała w trakcie swojego wystąpienia dr Petra Bohuslav. Również Polska zobowiązana jest do realizacji pakietu klimatycznego i energetycznego do roku 2020 – 20% redukcji emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do roku 1990, 30% obniżenia zużycia energii, 15% udziału OZE w całkowitym zużyciu energii.

 

Jeżeli innowacyjne przedsiębiorstwa branży ochrony środowiska z Polski i Dolnej Austrii będą ze sobą skutecznie współpracować, obie strony zyskają zarówno pod względem gospodarczym, jak i technologii przyjaznych środowisku – powiedziała dr Petra Bohuslav. Debata gospodarcza była szansą, aby porównać doświadczenia Polski i Dolnej Austrii w zakresie budownictwa, efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

  • fot. Bohdan Wędrychowski

Liczba wyświetleń: 886

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.