Aktualności

Nie daj się złowić w sezonie

2011.07.14 15:05 , aktualizacja: 2012.02.27 14:15
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. "Koleje...
fot. arch. "Koleje...

15 lipca br. rusza wspólna akcja Spółki Koleje Mazowieckie oraz Komendy Stołecznej Policji „Nie daj się złowić w sezonie”. W ramach podejmowanych działań policjanci zadbają o bezpieczeństwo oraz edukację społeczeństwa w zakresie ochrony przed kradzieżami podczas wakacyjnego wypoczynku. Honorowym patronatem objął akcję marszałek Adam Struzik, a podczas konferencji ianugurującej projekt,14 lipca br., Samorząd Wojeówdztwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Akcja „Nie daj się złowić w sezonie” będzie prowadzona w pociągach Kolei Mazowieckich, środkach komunikacji miejskiej oraz szpitalach i placówkach gastronomicznych do 30 września br. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców, urlopowiczów i turystów oraz uzmysłowienie, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają utracone dokumenty lub karty płatnicze. W ramach przedsięwzięcia w pociągach Spółki Koleje Mazowieckie umieszczone zostaną ulotki i plakaty, a także emitowane będą filmy edukacyjne.

 

Nieumundurowani policjanci mają patrolować objęte akcją przestrzenie, zwracając szczególną uwagę na osoby nieostrożne – noszące w eksponowanych miejscach portfel czy telefon lub pozostawiające bez opieki bagaże. W przypadku zauważenia takiej osoby, policjanci przykleją naklejkę informującą o zagrożeniu lub zainscenizują kradzież. Przeprowadzona zostanie także rozmowa, której celem będzie uświadomienie, czego nie należy robić, aby nie stać się potencjalną ofiarą kradzieży kieszonkowej. Dodatkowo zostanie wręczona ulotka z zasadami bezpieczeństwa.

 

W codziennym życiu, w pogoni za obowiązkami, zapominamy o naszym bezpieczeństwie, o czynnościach, takich jak zapięcie torby, czy schowanie portfela w odpowiednie miejsce – podkreślił podczas konferencji inaugurującej kampanię wicemarszałek Marcin Kierwiński. Dlatego celem akcji jest pokazanie nam wszystkim – bo wszyscy jesteśmy potencjalnymi ofiarami – jak eliminować niebezpieczeństwo kradzieży. Jest to szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, kiedy wzmożony jest ruch nie tylko w pociągach Kolei Mazowieckich, ale także na dworcach, czy w innych miejscach użyteczności publicznej. Cieszymy się, że takie akcje są i bardzo chętnie w nich uczestniczymy – podsumował wicemarszałek.

 

„Nie daj się złowić w sezonie” ma także zapobiegać kłopotom i nieporozumieniom związanym z utratą dokumentów (takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy). Nie wszyscy mają świadomość, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, należy zachować szczególne środki ostrożności. Zgłoszenie policji utraty dokumentów to pierwszy krok chroniący nas przed oszustwem. Organizatorzy wakacyjnego przedsięwzięcia mają zamiar rozpowszechnić zwyczaj rejestrowania się w bankowym systemie „Dokumenty Zastrzeżone” (www.DokumentyZastrzeżone.pl). System ogranicza możliwości późniejszego wykorzystania dokumentów do celów przestępczych.

Liczba wyświetleń: 1004

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.