Aktualności

6,7 mln zł z Unii dla Politechniki Radomskiej

2011.07.26 09:25 , aktualizacja: 2012.02.27 12:57
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Fot. Politechnika Radomska
Fot. Politechnika Radomska

Politechnika Radomska stanie się wiodącym ośrodkiem eksperckim oraz dydaktyczno-szkoleniowym dla studentów i kadry technicznej z branży motoryzacyjnej. Będzie to możliwe dzięki środkom unijnym w wysokości ponad 6,7 mln zł, które placówka otrzyma decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego. 25 lipca br. preumowę w tej sprawie podpisali Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz prof. dr hab. inż. Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej.

 

Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, podkreślił, że dzięki otrzymanym środkom uczelnia może nie tylko nowocześnie wyposażyć Instytut Eksploatacji Pojazdów i Maszyn, ale także będzie mogła lepiej wykształcić kadrę. Da to jej szansę zostania liderem na rynku technicznych uczelni wyższych.

 

Projekt Politechniki Radomskiej zakłada zakup niezbędnego, nowoczesnego sprzętu dla Instytutu Eksploatacji Pojazdów i Maszyn. Uczelnia zapewni placówce m.in. hamownię silnikową z nowoczesnym osprzętem badawczym. Urządzenie będzie wyposażone w silnik badawczy o zapłonie iskrowym, silnik badawczy o zapłonie samoczynnym, hamulec silnikowy, osprzęt hamowniany, aparaturę do rejestracji parametrów szybkozmiennych, aparaturę do wizualizacji procesu spalania oraz zestaw do analizy spalin.

 

Rektor Mirosław Luft zaznaczył, że Instytut ma już wiele bardzo dobrych stanowisk laboratoryjnych, ale te pieniądze sprawią, że stanie się on konkurencyjny dla wiodących ośrodków w kraju, takich jak np. Instytut Techniki Samochodowej w Warszawie czy Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT. Nasza aparatura będzie nowocześniejsza, bo trzeba pamiętać, że tego typu sprzęt starzeje się szybko. To dla nas zdecydowany krok naprzód – dodał.

 

Nowoczesne wyposażenie pozwoli na prowadzenie badań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony przed motoryzacyjnymi skażeniami środowiska. Sprzęt będzie wykorzystywany także do kształcenia studentów oraz przeprowadzania szkoleń pracowników branży motoryzacyjnej.

 

Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego kształci specjalistów na kierunkach technicznych, ekonomicznych, pedagogicznych i artystycznych. Są one ściśle powiązane z potrzebami regionu i ukierunkowane na szkolenie kadr dla lokalnej gospodarki. Politechnika prowadzi także szeroką współpracę naukowo-badawczą w zakresie rozwoju lokalnego przemysłu. Do tej pory uczelnię ukończyło ok. 30 tys. absolwentów.

 

Tytuł projektu: Doposażenie Instytutu Eksploatacji Pojazdów i Maszyn Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego w aparaturę naukowo-dydaktyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony przed skażeniami motoryzacyjnymi środowiska

Całkowita wartość projektu: 7 959 000 zł

Kwota dofinansowania: 6 765 150 zł

Beneficjent: Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego

Liczba wyświetleń: 730

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.