Aktualności

Muzeum Kolejnictwa – marszałek składa wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

2011.07.29 09:00 , aktualizacja: 2012.02.27 12:45
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.Muzeum Kolejnictwa

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o skierowaniu do Ministra Infrastruktury wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zasadności przekazania działki przy ulicy Towarowej PKP. Nieruchomość od wielu lat jest siedzibą Muzeum Kolejnictwa.

                                       

To niezrozumiała dla nas decyzja. Muzeum Kolejnictwa funkcjonuje w tej siedzibie od lat. Dziś okazuje się, że w 1999 r. przekazano nam nie muzeum, ale eksponaty i pracowników. Po 12 latach PKP postanawia zabrać to, co ma dla niej wartość – czyli nie muzeum mówiące o historii PKP, ale samą nieruchomość, już bez muzeum. Tymczasem samorząd województwa w ostatnich latach na bieżące utrzymanie muzeum i wydatki inwestycyjne wydał ponad 33 mln zł. To dla mnie osobiście smutny przykład braku szacunku dla własnej historii i spuścizny. Nie zostawimy muzeum samego z tym problemem. Wykorzystamy wszelkie prawne możliwości, aby uratować tę placówkę – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Muzeum Kolejnictwa istnieje od 80 lat, od 1972 r. jego siedzibą jest dawny budynek dworca Warszawa Główna Osobowa, przy ulicy Towarowej 1. Muzeum funkcjonowało w strukturach PKP, a od 1 stycznia 1995 r. zaczęło funkcjonować jako wspólna instytucja kultury prowadzona przez PKP oraz Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej (poprzednik prawny Ministra Infrastruktury).

 

Dopiero 1 stycznia 1999 r., na mocy ustawy Muzeum Kolejnictwa przekazano Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Przekazano, ale nie zabezpieczono prawnie prawa do siedziby, w której od lat ta placówka funkcjonuje. Muzeum użytkowało nieruchomość na podstawie umowy użyczenia, zawartej w 1996 r. na czas nieokreślony.

 

Sytuacja zmieniła się w 2004 r., kiedy to PKP po raz pierwszy wypowiedziało umowę użyczenia w związku z planowaną sprzedażą nieruchomości. Decyzją Ministra Infrastruktury z października 2004 r., w wypadku sprzedaży nieruchomości, PKP miało obowiązek zapewnić muzeum nową siedzibę. Niestety decyzja ta była ważna tylko do 2005 r.

 

18 stycznia 2010 r. marszałek złożył wniosek do Ministra Infrastruktury o stwierdzenie nieważności decyzji wojewody z 1995 r. stwierdzającej nabycie przez PKP z dniem 1990 r. prawa użytkowania wieczystego terenu przy ulicy Towarowej 1. Minister Infrastruktury jednak odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie. Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił o złożeniu do Ministra Infrastruktury wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

 

Działalność muzeum oraz jego lokalizacja w samym sercu Warszawy – przy ulicy Towarowej 1 sprawiają, iż chętnie odwiedzają je nie tylko mieszkańcy stolicy, ale również turyści. Tylko w Noc Muzeów 2011 Muzeum Kolejnictwa odwiedziło 8 303 osoby, z nowej propozycji – muzealnych lekcji edukacyjnych skorzystało już ok. 2 500 osób, a podczas V Dni Techniki Kolejowej, które były prawdziwym świętem rodzinnym, muzeum gościło blisko 1 500 dzieci z rodzicami.

Liczba wyświetleń: 1150

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.