Aktualności

67 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2011.08.02 10:55 , aktualizacja: 2012.02.27 12:39

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 sierpnia br. warszawiacy, kombatanci, harcerze oraz przedstawiciele rządu i samorządu oddali hołd warszawskim powstańcom. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali wicemarszałek Marcin Kierwiński i radny Marcin Święcicki.

 

Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy zainaugurowały w poniedziałek uroczystości przed pomnikiem „Mokotów Walczy 1944”, w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Pomnik upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej pułku „Baszta” oraz innych oddziałów V obwodu 10. dywizji im. Macieja Rataja.

 

O godzinie 12.00 przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty oraz złożenie wieńców. Przedstawiciele delegacji wpisali się również  do księgi pamiątkowej.

 

Kwiaty złożono także pod obeliskiem upamiętniającym dowódcę Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego „Grota”, który tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego na specjalny rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera został zamordowany na terenie obozu Sachsenhausen. Następnie uroczystości odbyły się przy Pomniku Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

 

Punktualnie o godz. 17. w stolicy rozległy się dźwięki syren alarmowych oraz bicie kościelnych dzwonów. Zatrzymali się przechodnie, samochody oraz autobusy. Mieszkańcy stolicy w milczeniu uczcili pamięć o powstańcach warszawskich. Trzykrotną salwą honorową kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Rodziny poległych i warszawiacy złożyli kwiaty przy pomniku dowódcy Powstania Warszawskiego generała Antoniego Chruściela, pseudonim „Monter”.

 

Wieczorem na kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął znicz. Będzie płonął do 3 października, a więc  tak długo, jak trwało powstanie: 63 dni. Ogień przyniesiono z Grobu Nieznanego Żołnierza. Każdego roku, w rocznicę wybuchu Powstania, zadanie to spełnia „sztafeta pokoleń", złożona z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i strażników miejskich.

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 1130

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.