Aktualności

Święto Czynu Chłopskiego

2011.08.16 13:50 , aktualizacja: 2012.02.27 12:02

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już od 11 lat, 15 sierpnia, obchodzone jest w Garwolinie Święto Czynu Chłopskiego. W tegorocznych uroczystości, upamiętniających udział polskich chłopów w walce o niepodległość, wzięła udział m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Święto Czynu Chłopskiego łączy się z dwoma innymi, obchodzonymi tego dnia, uroczystościami – Dniem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą.

 

Garwolińskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, celebrowaną przez proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, ks. prałata Ryszarda Andruszczaka. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed obeliskiem wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych.

 

Przygotowano także część artystyczną – w Centrum Sportu i Kultury można było wysłuchać koncertu Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego pod dyrekcją Juliana Czaporowskiego. W Garwolinie gościły też grupy rekonstrukcyjne, a zainteresowani mogli obejrzeć okolicznościowe wystawy.

 

W dramatycznych dla Polski chwilach, w 1920 roku, ogromny wpływ na losy kraju wywarł chłopski żołnierz. W regularnej armii polskiej około 70 proc. żołnierzy stanowili chłopi. Wywodzący się z tego środowiska, wówczas pełniący funkcję premiera, Wincenty Witos nie tylko mobilizował chłopów do walki gdy Armia Czerwona była coraz bliżej stolicy, ale także sam wielokrotnie wyjeżdżał na linię frontu.

  • fot. Beata Pasternak
  • fot. Beata Pasternak
  • fot. Beata Pasternak
  • fot. Beata Pasternak
  • fot. Beata Pasternak
  • fot. Beata Pasternak

Liczba wyświetleń: 1095

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.