Aktualności

„Pro Masovia” na dożynkach w Sokołowie Podlaskim

2011.08.22 10:20 , aktualizacja: 2012.02.27 11:28

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

21 sierpnia br. w Sokołowie Podlaskim odbyło się Święto Plonów Powiatu Sokołowskiego. Podczas uroczystości członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wręczyła twórczyni ludowej Irenie Filipczuk Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, przyznany przez marszałka Adama Struzika.

 

Dożynki rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której barwny korowód przemaszerował ulicami miasta do Parku Miejskiego. Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najsmaczniejszą potrawę tradycyjną. Czas umilały gościom występy lokalnych zespołów pieśni i tańca.

 

Miłym akcentem obchodów dożynkowych było uhonorowanie zasłużonej twórczyni ludowej Ireny Filipczuk Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Laureatka doceniona została za twórczość ludową i kultywowanie tradycyjnej sztuki kulinarnej. Artystka – poetka i malarka, jest zwyciężczynią wielu przeglądów literackich organizowanych na terenie województwa. Wydaje książki i tomiki wierszy oraz przenosi na płótna piękno lokalnych krajobrazów. Jej prace, wystawiane podczas corocznych Międzynarodowych Europejskich Spotkań Folklorystycznych z powodzeniem znajdują nabywców. Nagrodzona czynnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną oraz z podopiecznymi Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Sokołowie, organizując wieczory literackie.

Liczba wyświetleń: 1173

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.