Aktualności

Nowe Elfy dla Kolei Mazowieckich

2011.08.22 15:15 , aktualizacja: 2012.02.27 11:22

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

22 sierpnia br. na Dworcu Warszawa Gdańska odbyło się oficjalne przekazanie Spółce „Koleje Mazowieckie – KM” 16 sztuk nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Elf przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding.

 

Wartość kontraktu wynosi ponad 75 mln euro netto. Projekt będzie współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych. W uroczystości przekazania pojazdów udział wzięli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Krzysztof Strzałkowski, członek zarządu Leszek Ruszczyk, Sekretarz Województwa Dyrektor UMWM Waldemar Kuliński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Zarząd Spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz Zarząd Spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA.

 

Nowe, czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne typu Elf zasilą park taborowy Spółki „Koleje Mazowieckie – KM”. Na tory wyjadą już we wrześniu, kursująć na linii Warszawa – Ciechanów – Działdowo. Docelowo zaś będą obsługiwać m.in. linię prowadzącą na lotnisko w Modlinie.

 

– Od sześciu lat inwestujemy w nowy tabor Kolei Mazowieckich. Praktycznie co roku na tory wyjeżdżają kolejne pociągi. W tym roku będzie to 16 Elfów i 11 lokomotyw do push-pulli. W sumie oprócz podstawowego taboru, czyli 184 EZETów do tej pory udało się kupić aż 74 nowe, bardzo nowoczesne i wygodne składy – powiedział podczas uroczystości marszałek Adam Struzik.

 

Rodzina pojazdów „Elf” przeznaczona jest do obsługi rynku przewozów pasażerskich w ruchu aglomeracyjnym, regionalnym, międzyregionalnym oraz kwalifikowanym z uwzględnieniem specyfiki lokalnej infrastruktury kolejowej, wymagań przyszłych użytkowników oraz zapewnienia wysokiego komfortu pasażerom. W wersji bazowej Elf będzie poruszać się z prędkością eksploatacyjną 160 km/h. Wybrane konfiguracje mogą być przystosowane do jazdy z prędkością 190 km/h lub 130 km/h. Pojazd można konfigurować w układzie od dwóch do ośmiu członów. Sumując wszystkie możliwe konfiguracje i uwzględniając między innymi: rodzaj napędu, napięcie zasilania, liczbę członów, drzwi na człon, uzyskać można blisko 100 różnych wersji w obrębie jednej rodziny. Dodatkowo pojazdy te są  bardzo bezpieczne dzięki spełnieniu czterech tzw. scenariuszy zderzeniowych.

  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska
  • Pobierz: fot. Irmina Szymska

Liczba wyświetleń: 1893

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.