Aktualności

Promocja projektów współfinansowanych przez Unię Europejską

2011.08.23 14:25 , aktualizacja: 2012.02.27 11:18
Autor: Robert Kasprzak, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Robert Kasprzak
fot. Robert Kasprzak
fot. Robert Kasprzak

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) wspólnie podejmują działania służące upowszechnianiu projektów edukacyjnych, współfinansowanych z Unii Europejskiej. 

 

22 sierpnia 2011 r. porozumienie w sprawie współpracy na rzecz upowszechniania informacji o ofercie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, realizowanych przez województwo mazowieckie oraz europejskich programów edukacyjnych zarządzanych przez FRSE, w obszarze edukacji i współpracy europejskiej podpisali przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego - Leszek Ruszczyk, członek Zarządu i Mirosław Krusiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu oraz Mirosław Marczewski - dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Dzięki inicjatywie projekty systemowe realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji będą promowane przez obie instytucje, co znacząco wpłynie na poszerzenie grona potencjalnych beneficjentów. W ramach zainicjowanych działań organizowane będą konferencje tematyczne, seminaria oraz dni informacyjne, skierowane do obecnych oraz przyszłych beneficjentów projektów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.

 

Departament Edukacji Publicznej i Sportu realizuje obecnie projekt „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Zagrajmy o sukces” oraz przystępuje do realizacji projektu „Dziecięca akademia przyszłości – wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych”. Zadania te realizowane są z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, z Priorytetu IX, Poddziałania 9.1.2.

 

W spotkaniu wzięli udział także: wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz członek Zarządu FRSE Tomasz Szymczak.

 


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest fundacją Skarbu Państwa. Głównym jej celem jest szeroko pojmowane wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji w Polsce, m. in. poprzez koordynację programów edukacyjnych Unii Europejskiej, takich jak:
1. Uczenie się przez całe życie - w skład którego wchodzą programy Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig. Jego celem jest rozwój różnych form uczenia się przez poprzez wspieranie współpracy między systemami edukacji i szkoleń w krajach uczestniczących.
2. Młodzież w działaniu - projekt adresowany do młodzieży w wieku 13 - 30 lat oraz pracowników młodzieżowych. Wspiera działania podejmowane przez młodych ludzi w czasie wolnym od nauki, czyli edukację pozaformalną.
3. Wizyty Studyjne - Krótkie spotkania - (3-5 dni) w małej grupie specjalistów (10-15 osób) z różnych krajów europejskich, pracujących w podobnych obszarach kształcenia. Ich celem jest wspieranie polityki edukacyjnej i współpracy na szczeblu europejskim w dziedzinie uczenia się przez całe życie.
4. Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży - dofinansowuje wymiany, seminaria, szkolenia i inne inicjatywy młodzieżowe. Jego głównym celem jest inspirowanie młodych ludzi do działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się obu narodów.
5. Fundusz Stypendialny Sciex - Sciex-NMSch - to Szwajcarski Fundusz Stypendialny, uruchomiony w 2009 r. Ma na celu rozwijanie potencjału pracowników naukowych z Polski oraz promowanie trwałych partnerstw w zakresie badań naukowych pomiędzy Polską a Szwajcarią.
6. eTwinning - to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem internetu oraz popularyzowanie szkolenia nauczycieli.

Liczba wyświetleń: 1322

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.