Aktualności

Radomski skansen czeka rozbudowa

2011.08.25 16:00 , aktualizacja: 2012.02.27 11:07

Autor: Ewa Szczepanowska, Muzeum Wsi Radomskiej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Utworzenie nowej trasy turystycznej w Muzeum Wsi Radomskiej to projekt, który otrzymał ponad 10,2 mln zł unijnego dofinansowania. 25 sierpnia br. w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę muzeum wzięli udział m.in.: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk.

 

Muzeum zyska dziesięć obiektów, w tym osiem zabytkowych. Z pewnością jedną z głównych atrakcji okaże się tartak z Molend oraz dwa młyny wodne, ulokowane w malowniczych zakątkach skansenu – powiedziała podczas uroczystości dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek. Ciekawe rozwiązania technologiczne i pomysłowość rozwiązań na pewno zainteresują wielu zwiedzających – podkreśliła.

 

To wspaniała inwestycja wzbogacająca ofertę turystyczną całego Mazowsza – dodał marszałek Adam Struzik. Cieszę się, że projekt uzyskał unijne dofinansowanie i przekonany jestem, że uda się go szybko i sprawnie zrealizować. Dzięki tego typu inicjatywom zmieniamy oblicze regionu, który staje się coraz bardziej atrakcyjny nie tylko dla rodzimych mieszkańców, ale także odwiedzających nas gości – podsumował marszałek.

 

Dla muzealników dużym wyzwaniem będzie montaż zagrody z Solca. Ta położona niegdyś nieopodal brzegów Wisły, XIX-wieczna zagroda, której budynki układają się w kształt okólnika, już wkrótce stanie w pobliżu rzeki Kosówki, przepływającej przez skansen. Obiekty zabytkowe zostaną rozmieszczone według scenariusza budowy muzeum, zgodnie z analizą historyczną i składać się będą na nową interesującą trasę turystyczną.

 

W ramach projektu zaplanowano również budowę amfiteatru z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym i pracowni konserwatorskiej. Zatrudnionym w skansenie zapewni to lepsze warunki pracy, a także pozwoli na właściwe przechowywanie i konserwację muzealiów.

 

Łączna wartość całej inwestycji to ponad 24,8 mln zł. Zadanie otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” Działania 6.2. „Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Dorota...
 • fot. Dorota...
 • fot. Barbara Polakowska,...
 • fot. Dorota...

Liczba wyświetleń: 1062

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.