Aktualności
Bruksela i Mazowsze razem na rzecz środowiska
2011.08.26 14:35 , aktualizacja: 2012.02.27 10:59
Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
26 sierpnia br. Minister Rządu Regionu Bruksela-Stolica Jean - Luc Vanraes i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podpisali porozumienie o współpracy w zakresie ochrony środowiska. To już trzecia tego typu umowa i będzie obowiązywać przez kolejne trzy lata.
- Współpracujemy ze sobą już 10 lat. Cieszę się, że nasze wzajemne relacje tak dobrze się układają. Rozmowy i wizyty studyjne, w których uczestniczą przedstawiciele naszych regionów przekładają się na wdrażanie konkretnych, sprawdzonych rozwiązań. To niewątpliwie pozwala skutecznie chronić nasze środowisko, a to jest przecież naszym celem – mówił marszałek Adam Struzik.
Na mocy podpisanych dokumentów współpraca polegała będzie na wymianie ekspertów oraz porównaniu i wymianie doświadczeń dotyczących m.in. zarządzania odpadami niebezpiecznymi (azbest, baterie), systemu konsultacji na różnych poziomach wydawania decyzji w zakresie środowiska (region, władze lokalne, gminne, organizacje pozarządowe) i walki z hałasem. Ponadto umowa zakłada opracowanie programu zapobiegania powstawaniu odpadów, organizację kampanii informacyjnych oraz konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji budowy spalarni odpadów.
Mazowsze z belgijskim regionem współpracuje od 2001 r. Dominującym tematem w kontaktach bilateralnych jest ochrona środowiska. Wzajemne działania realizowane są na podstawie kilkuletnich szczegółowych programów współpracy. W ciągu dziesięciu lat kilkakrotnie organizowane były wizyty studyjne, podczas których przedstawiciele obu regionów dyskutowali na temat istotnych kwestii w zakresie ochrony środowiska. Program wizyt koncentrował się m.in. na zagadnieniach planowania gospodarki odpadami, systemie zagospodarowania odpadami komunalnymi i organicznymi czy zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym.
Podczas wyjazdów Polacy mieli możliwość m.in. zobaczenia nowoczesnej oczyszczalni ścieków dla płn. Brukseli, spalarni odpadów, stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, czy Regionalnego Centrum Kompostowania w Brukseli. Belgowie natomiast zapoznawali się z systemem zagospodarowania odpadów w koncernie paliwowym PKN Orlen. Mieli także możliwość obejrzenia nowoczesnej instalacji do spalania osadów ściekowych – Orlen Eco, a także Zakład Oczyszczalni Ścieków „Czajka”.
Liczba wyświetleń: 990
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.