Aktualności

Dożynki Diecezji Warszawsko-Praskiej

2011.08.29 13:30 , aktualizacja: 2012.02.27 10:51

Autor: Elwira Kasprzak, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

W tegorocznych Dożynkach Diecezji Warszawsko-Praskiej, organizowanych 28 sierpnia br. w Legionowie, udział wziął wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Uroczystości rozpoczęły się prezentacją wieńców dożynkowych i występem chóru z Wieliszewa, po którym – zgodnie z tradycją – Starostowie Dożynek poprosili o odprawienie mszy św. dziękczynnej, celebrowanej przez arcybiskupa Henryka Hosera, biskupa warszawsko-praskiego.

 

Czas modlitwy zwieńczyła procesja i poświęcenie darów oraz wieńców dożynkowych. Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, reprezentując Samorząd Województwa Mazowieckiego, ofiarował arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi ornat. Następnie wziął udział w kultywowanym zwyczaju polskiej wsi – dzieleniu się chlebem upieczonym z tegorocznej mąki.

 

Marszałek Adam Struzik zawsze podkreśla, że Święto Plonów jest piękną i ważną tradycją, tak wymownie obchodzoną w duchu chrześcijańskim. Jest dorocznym ukoronowaniem pracy, poświęcenia i codziennego wysiłku rolników.

 

Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski podziękował za podtrzymywanie rolniczej tożsamości Mazowsza przy jednoczesnym wykorzystywaniu możliwości rozwoju, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej i przypomniał o ważnej roli pracy polskiego rolnika.

 

Na zaproszenie organizatorów udział w Dożynkach wzięło Muzeum Wsi Radomskiej, które w ramach wydarzeń towarzyszących zaprezentowało ciągniki SAM z własnej, jedynej w Polsce, kolekcji tego typu maszyn. Ponadto, na stoisku promocyjnym, prezentowało muzealne wydawnictwa.

 

Drugą część wydarzenia zdominowały koncerty zespołów. Na dożynkowej scenie prezentowali się: „Promyki” z Wieliszewa, „Czardasz” z Kowla na Ukrainie, „Babska biesiada” i „Orkiestra św. Mikołaja”. Uczestnicy Święta Planów z aplauzem przyjęli również kabaretowy występ Genowefy Pigwy.

 

Organizatorami Dożynek byli: Diecezja Warszawsko-Praska i samorządy miasta Legionowo, powiatu legionowskiego i województwa mazowieckiego.

  • FOT. arch. Urzędu Miasta...
  • FOT. arch. Urzędu Miasta...
  • FOT. arch. Urzędu Miasta...
  • FOT. arch. Urzędu Miasta...
  • FOT. arch. Urzędu Miasta...

Liczba wyświetleń: 761

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.