Aktualności
Benefis Jerzego Hoffmana
2011.09.05 10:30 , aktualizacja: 2014.09.10 10:37
Autor: Urszula Sabak, Wprowadzenie: Urszula Sabak
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
- VI Międzynarodowy Festiwal...
3 września br. w Pałacu w Wilanowie odbył się benefis jednego z najsłynniejszych reżyserów i scenarzystów filmowych współczesnej Polski. Na uroczystości byli także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który wręczył artyście Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" oraz wicemarszałek Marcin Kierwiński.
Benefis Jerzego Hoffmana został zorganizowany w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cinemagic.pl . Podczas wieczoru przyznano również honorowe wyróżnienia „Master of Cinemagic.pl”. Statuetkę otrzymali w kategorii charakteryzacja Mira Wojtczak, militaria i kostiumy – Andrzej Szenajch, oprawa muzyczna – Małgorzata Przedpełska-Bieniek; muzyka – Krzesimir Dębski; mistrz oświetlenia– Marek Modzelewski; operator– Roman Suszyński; scenografia – Joanna Macha; stereografer– Andrzej Waluk; ostrzyciel – Henryk Jedynak.
Marszałek Adam Struzik, honorując wielkiego hetmana filmu polskiego Jerzego Hoffmana Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", docenił artystę za rozsławianie piękna kultury i tradycji Mazowsza, a także historii naszego regionu. Jerzy Hoffman w roku 1970 uwiecznił w krótkometrażowym filmie dokumentalnym „A najmilsze jest Mazowsze” występy Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rozsławiając na cały świat różnorodność mazowieckiego folkloru. Reżyser docenił także urokliwe pejzaże naszego regionu – „Ogniem i mieczem” kręcono m.in. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Do dziś można oglądać tam makiety stworzone na potrzeby filmu. Natomiast w najnowszym filmie Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920” zobaczymy ujęcia m.in. z Sierpca, Zielonki i Warszawy. „Jako patriota i Mazowszanin – powiedział marszałek Adam Struzik – z wielką radością również przyjąłem wiadomość o zrealizowaniu przez Pana filmu historycznego pt. „1920 Bitwa Warszawska” (…) Cieszy mnie niezmiernie fakt, że teraz historia Bitwy Warszawskiej została uwieczniona przez tak wielkiego reżysera jak Pan. Dzięki temu widzowie w Polsce i na całym świecie poznają lepiej historię naszego kraju oraz odwagę rodaków walczących o niepodległość Polski.”.
Liczba wyświetleń: 1080
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.