Aktualności

Rolnicy subregionu radomskiego dziękują za plony

2011.09.05 14:45 , aktualizacja: 2012.02.27 10:08

Autor: A. Zdanowicz (opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Mieszkańcy subregionu radomskiego mogli spędzić pierwszy weekend września, wybierając propozycje spośród bogatego programu imprez dożynkowych. W Święcie Plonów, obchodzonym w Muzeum Wsi Radomskiej, Wysokiej, Ciepielowie oraz gminie Jastrząb, wzięli udział wiceprzewodnicząca Sejmiku Bożenna Pacholczak oraz członek zarządu Leszek Ruszczyk.

 

Święto Chleba to ukoronowanie całorocznego gospodarskiego trudu. Uroczyste podziękowanie za plony jest głęboko zakorzenione w tradycji i kulturze polskiej wsi. Imprezy kończące okres zbiorów rozpoczynały się mszą świętą w intencji piekarzy i rolników. Nieodłączną częścią uroczystości było też święcenie wieńców dożynkowych, plonów i chlebów, upieczonych z tegorocznej mąki. Całość widowiska, zgodnie z tradycyjnym obyczajem, dopełniały barwne korowody wieńców dożynkowych, występy zespołów oraz kapel ludowych. Nie zabrakło także wystaw plonów z sadów, pasiek i ogrodów, kiermaszy oraz stoisk z potrawami regionalnymi.

Liczba wyświetleń: 629

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.