Aktualności

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórcu

2011.09.05 12:25 , aktualizacja: 2012.02.27 10:09

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W Skórcu (pow. siedlecki) świętowano setną rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas uroczystości, która odbyła się 3 września br., uhonorowano jednostkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wręczyła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Obchody rozpoczęto dziękczynną mszą świętą. Następnie delegacje jednostek strażackich z całej gminy przemaszerowały pod siedzibę OSP w Skórcu, gdzie odsłonięto i poświęcono jubileuszową tablicę pamiątkową.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podziękowała wszystkim strażakom za ciężką służbę, wymagającą poświęcenia, konsekwencji, odwagi i determinacji. Pogratulowała druhom ze Skórca jubileuszu i wyraziła nadzieję, że pamiątkowy medal, będący symbolicznym wyrazem wdzięczności za dotychczasowe zasługi, stanie się motywacją do kolejnych lat pracy na rzecz Mazowszan.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Skórcu powstała 25 marca 1911 roku z ukazu Gubernatora Carskiego. W latach międzywojennych jednostka prowadziła działania zabezpieczenia przeciwpożarowego na terenie wsi Skórzec, sołectw Gminy Skórzec oraz powiatu siedleckiego. W latach siedemdziesiątych wchodziła w skład I Kompanii Krajowej i działała na terenie województwa siedleckiego. W 1992 roku uczestniczyła w gaszeniu lasów na terenie województwa katowickiego (Kuźnia Raciborska).Obecnie liczy 41 aktywnych członków. Na wyposażeniu posiada 3 samochody ratowniczo-gaśnicze. Jest jedną z najlepszych jednostek w Gminie Skórzec oraz na terenie powiatu. Uczestniczy w zdarzeniach drogowych oraz pożarach, ratując ludzkie życie oraz mienie. W okresie zimowym jednostka, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, odśnieża drogi publiczne gminy i powiatu. Cieszy się dużym zaufaniem społecznym, a nienaganna postawa strażaków przynosi chlubę całej jednostce.

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 556

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.