Aktualności

Dożynki Gminne w Wieliszewie w nowej szacie

2011.09.05 15:50 , aktualizacja: 2012.02.27 09:48

Autor: Mariusz Kraszewski, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka


Turniej Sołectw to nowy element Dożynek Gminnych, w tym roku połączony z jubileuszem 90-lecia OSP Wieliszew. Podczas uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Uroczysta msza święta, koncelebrowana przez ks. Grzegorza Kucharskiego, ks. Jana Gołębiewskiego i ks. Krzysztofa Krupę, odbyła się 3 września br. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie (powiat legionowski). W nabożeństwie uczestniczyli starostowie dożynkowi: Agnieszka Żukowska i Wojciech Pietras. Po poświęceniu plonów, dziękczynnej modlitwie i podzieleniu się chlebem dożynkowym, mieszkańcy i zaproszeni goście przemaszerowali na stadion sportowy, gdzie odbyła się rozrywkowa część imprezy.

 

Wójt Paweł Kownacki szczególne słowa skierował do rolników, zaznaczając, że ich trud został w tym roku zwiększony przez kapryśną pogodę. Podziękował również strażakom, bo i oni wzięli udział w zmaganiach ze skutkami ulewnych deszczy.

 

Wyjątkowym momentem uroczystości było podpisanie międzynarodowej umowy partnerskiej przez Amstsvorsteyera (odpowiednik starosty) Amts Trittau Uwe Tillmann-Mumma. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyła 30-osobowa delegacja niemiecka.

 

Dożynki Gminne były również okazją do uczczenia 90. rocznicy utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie. Wójt Paweł Kownacki złożył z tej okazji na ręce prezesa jednostki Łukasza Miętka pamiątkową statuetkę, list gratulacyjny oraz umowę dotyczącą przekazania na potrzeby OSP Wieliszew specjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 

Po części oficjalnej rozpoczął się Turniej Sołectw, do którego zgłosiły się: Komornica, Łajski, Michałów-Reginów i Wieliszew. Rywalizacja trwała kilka godzin. Sołectwa zmierzyły się w kategoriach: turniej sportowy, występ na scenie, stoisko promocyjne. Walka była wyrównana – ci, którym zabrakło sił na boisku, wyróżnili się na scenie, ale wszyscy zachwycili inwencją podczas prezentacji stoisk. Uroczystość uświetniły występy Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” oraz żywiołowa cygańska grupa Tabor. Gwiazdą wieczoru był znany z programu telewizyjnego X Factor zespół Avocado.

  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 958

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.