Aktualności

40 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

2011.09.08 09:55 , aktualizacja: 2012.02.27 09:30

Autor: Robert Rumiński, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

7 września br. pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika zainicjowano obchody 40-lecia istnienia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, celebrowaną przez dziekana sierpeckiego ks. Andrzeja Więckowskiego w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa. Po nabożeństwie licznie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Historię muzeum i plany na przyszłość z nim związane zaprezentowała następnie wicedyrektor Bogusława Trojanowska.
 

Jubileusz stał się także doskonałą okazją, by złożyć podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się i przyczyniają do powstania, funkcjonowania i rozwoju placówki. Najbardziej zasłużonym dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski wręczył podziękowania i uhonorował pamiątkowymi statuetkami. Wśród wyróżnionych są m.in. marszałek Adam Struzik, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Leszek Celej oraz radca MKiDN Franciszek Cemka. Podziękowania zostały również wręczone członkom Rady Muzealnej, przedstawicielom instytucji, byłym dyrektorom placówki oraz mediom i sponsorom. Dyrektor Jan Rzeszotarski wyróżnił także najdłużej pracujących pracowników, wręczając im specjalne podziękowania.
 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że jest dumny z faktu, że Mazowsze może poszczycić się takim muzeum i na ręce dyrektora Jana Rzeszotarskiego przekazał Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za szczególne osiągnięcia dla naszego regionu.


Po części oficjalnej odbył się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Artyści wykonali najbardziej znane piosenki z repertuaru duetu, takie jak „Być kobietą”, czy też „Jeszcze się tam żagiel bieli”.
 

Wśród zaproszonych gości byli także posłowie na sejm RP Mirosław Koźlakiewicz i Aleksander Sopliński, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, skarbnik województwa Marek Miesztalski oraz radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Celej i Maria Koc. W uroczystościach wzięli również udział dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Jerzy Lach wraz z zastępcą Bożeną Żelazowską oraz dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Michał Twardy. Przybyli również pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, starostw, urzędów miast i gmin, kuratoriów oraz dyrektorzy szkół, zakładów pracy, instytucji kultury, przedstawiciele mediów, sponsorzy.
 

Swoją obecnością uświetnili obchody rocznicowe Antoni Lorenz – kierownik Muzeum w latach 1971-1975 oraz Jan Piotrowski – dyrektor muzeum w latach 1978-1979. Przybyli dawni i obecni pracownicy tej instytucji, twórcy ludowi oraz zaproszeni na uroczystość pracownicy innych muzeów krajowych i zagranicznych – uczestnicy towarzyszącej jubileuszowi międzynarodowej konferencji skansenowskiej „Muzea na wolnym powietrzu – stare problemy, nowe wyzwania”.

 


Uroczystości jubileuszowe MWM w Sierpcu nie ograniczają się do 7 września. Rozpoczęły się otwarciem wystaw: „Historia Muzeum w Bieżuniu” w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz „40 lat minęło” w sierpeckim Ratuszu. Ekspozycje prezentują wszystkie etapy powstawania instytucji, jej przeobrażenia, a także działalność i plany na przyszłość. 8 września br. rozpoczęła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Muzealnicza pt. „Muzea na wolnym powietrzu – stare problemy, nowe wyzwania, kierunki rozwoju”. Na najbliższy weekend zaplanowano imprezy plenerowe, których główną atrakcją będą pokazy rzemiosła, rękodzieła i dawnych prac codziennych. Ponadto na terenie ekspozycji muzealnej będą się odbywać inscenizacje życia codziennego. Oprawę muzyczną niedzielnej imprezy zapewnią zespoły ludowe i folklorystyczne.
 

  • fot. Marek Rożniak
  • fot. Marek Rożniak
  • fot. Marek Rożniak
  • fot. Marek Rożniak
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. arch. MWM w Sierpcu
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak

Liczba wyświetleń: 1671

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.