Aktualności

20-lecie Instytutu Lwowskiego

2011.09.12 16:00 , aktualizacja: 2012.02.27 09:13

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...
  • fot. Michał Rybak, Muzeum...

12 września br. w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie obchodzono jubileusz 20-lecia Instytutu Lwowskiego. Podczas uroczystości Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, w uznaniu wieloletniej działalności wydawniczej, społecznej i naukowej, uhonorował  Instytut Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Potęga człowieka tkwi przede wszystkim w umiejętności skupiania wokół siebie innych i zarażaniu ich swoją pasją. Panu się to niewątpliwie udało– podkreślił marszałek, wręczając dyrektorowi Instytutu Januszowi Wasylkowskiemu pamiątkowe odznaczenie. Wraz z grupą podobnych sobie osób, podzielających Pana miłość do Kresów, działa Pan w słusznej sprawie. W pracy Pana i Instytutu Lwowskiego na szczególne podkreślenie zasługuje niezmienna gotowość służenia wiedzą innym. Za podejmowanie tej niezwykle cennej działalności serdecznie dziękuję. Za sprawą takich inicjatyw możemy mówić kolejnym pokoleniom o dokonaniach i podkreślać rolę społeczności Kresów w historii państwa i narodu polskiego – dodał marszałek Adam Struzik.

 

Jubileusz Instytutu Lwowskiego stał się okazją do zaprezentowania jego działalności i znaczących dokonań. Instytut  został założony jako placówka prywatno-społeczna, mająca w planach wydawanie ,,Rocznika Lwowskiego” oraz publikacji dotyczących historii Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Przez 20 lat wydano 14 numerów „Rocznika Lwowskiego”, w tym 5 numerów podwójnych. Na łamach pisma publikowało swoje prace ponad 150 autorów, wśród nich także osoby mieszkające obecnie we Lwowie.Instytut Lwowski można też określić mianem swoistego muzeum, bowiem gromadzi i eksponuje zbiory o tematyce kresowej. W jego pracy ważne miejsce zajmuje działalność wystawiennicza. To dzięki staraniom Instytutu wiemy, jak bawił się dawny Lwów, mogliśmy poznać lwowską muzykę czy architekturę sakralną.Warto podkreślić, że działalność Instytutu to nie tylko podejmowanie prac wydawniczych i popularyzatorskich, to także wynikająca z potrzeby serca działalność charytatywna. Rozumiejąc trudną sytuację Polaków i polskich organizacji na Kresach, Instytut przekazuje do Lwowa bezpłatnie egzemplarze „Rocznika Lwowskiego” i inne swoje wydawnictwa. Organizuje również pomoc najuboższym Polakom we Lwowie (głównie emerytom i rodzinom wielodzietnym), przesyłając pieniądze oraz paczki ze składek współpracowników i sympatyków Instytutu.

 

Uroczystości jubileuszowe uświetnił koncert zespołu Dixie Warsaw Jazzmen – w programie znalazły się m.in. jazzowe aranżacje lwowskich piosenek.

Liczba wyświetleń: 690

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.