Aktualności

„Nie daj się złowić w sezonie” – podsumowanie kampanii społecznej Kolei Mazowieckich i Komendy Stołecznej Policji

2011.09.16 15:20 , aktualizacja: 2012.02.27 08:42

Autor: Katarzyna Łukasik, KM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

16 wrześnie br. podsumowano dotychczasowy przebieg wspólnej akcji Kolei Mazowieckich i Komendy Stołecznej Policji – „Nie daj się złowić w sezonie”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Przez ponad dwa miesiące, policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP nie tylko pilnowali bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu publicznego, szpitali, biur i placówek gastronomicznych, ale również prowadzili działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości z zakresu ochrony przed kradzieżami.

 

Kampania „Nie daj się złowić w sezonie” miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu miejskiego, szpitali, placówek gastronomicznych i biur. Miała także uzmysłowić społeczeństwu, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają dokumenty lub karty płatnicze. W tym celu został opracowany m.in. bankowy System „Dokumenty Zastrzeżone” (www.DokumentyZastrzezone.pl) –  ma na celu ochronę osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości.

 

W ramach akcji nieumundurowani policjanci odbywali patrole, w trakcie których zwracano szczególną uwagę na osoby noszące nieostrożnie wartościowe przedmioty, takie jak portfele, telefony, laptopy czy bagaże. Takim osobom przylepiano naklejkę informującą o zagrożeniu i zwracano uwagę na podstawowe reguły bezpieczeństwa. Specjalna ulotka informowała, jak nie zostać ofiarą złodziei.

 

Podsumowując akcję Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z bezpieczeństwem – tj. akty wandalizmu.

 

 – Jak doskonale widać Koleje Mazowieckie są nie tylko coraz nowocześniejsze i wygodniejsze, ale i bardziej bezpieczne. Ciągle jednak dużym problemem i zmartwieniem są dla nas przejawy wandalizmu. Inwestujemy w nowe pociągi, modernizujemy tabor, wydajemy na te inwestycje duże środki, tymczasem ktoś po prostu postanawia to zniszczyć. Wandale nie niszczą tylko pociągów, niszczą komfort podróży tysięcy pasażerów. Naprawa tych szkód to dodatkowe koszty, ale przede wszystkim duże niedogodności dla podróżnych. Zniszczony skład musi zostać wycofany z eksploatacji, a to czasem oznacza konieczność skrócenia pociągu do jednej jednostki. Dlatego trzeba z tym bezwzględnie walczyć – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Z kolei wicemarszałek Marcin Kierwiński zwrócił uwagę na to, że często w pogoni za obowiązkami zapominamy o naszym bezpieczeństwie, o czynnościach, takich jak zapięcie torby, czy schowanie portfela. – Inicjatywy takie jak ta - Komendy Stołecznej Policji i Kolei Mazowieckich, są bardzo potrzebne. Cieszę się, że akcja przyniosła oczekiwane rezultaty – powiedział.

 

W działaniach prewencyjno – informacyjnych uczestniczyło 2887 policjantów, w tym 510 w ramach służb ponadnormatywnych. Przeprowadzono 5425 interwencji m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, czy ciągach komunikacyjnych. Skontrolowano 7709 różnych miejsc, w tym policjanci odbywali przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Podczas akcji zatrzymano 198 sprawców przestępstw (w tym: m.in. za przestępczość narkotykową 64 osoby, za kradzieże 38 osób). W czasie akcji nałożono 1482 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 240 000 zł. Pouczono 2212 osób. Podczas działań rozbito także cztery grupy kieszonkowców: dwie wołomińskie i dwie rumuńskie.

  

Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Partnerami akcji były Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie oraz Związek Banków Polskich.

 

Dodatkowych informacji o akcji udziela:

 

Donata Nowakowska – Rzecznik Prasowy „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.

Email: d.nowakowska@mazowieckie.com.pl

tel. 22 473 75 51, 0 661 929 207

 

Podinspektor Maciej Karczyński - Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji

e-mail:

tel. 022 60 376 76

  • fot. archiwum KM
  • fot. archiwum KM

Liczba wyświetleń: 661

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.