Aktualności

Warszawa będzie miała drugie lotnisko

2011.09.26 10:05 , aktualizacja: 2012.02.24 14:06
Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska
fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM

23 września br. na lotnisku w Modlinie odbyła się konferencja samorządowa poświęcona budowie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Podczas spotkania samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Budowa lotniska w Modlinie to jedna z priorytetowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju województwa mazowieckiego i jedno z najważniejszych przedsięwzięć transportowo-komunikacyjnych dla Warszawy i całego regionu. Stanowi ona szansę na rozwój Mazowsza, będąc jednocześnie ułatwieniem dla turystów odwiedzających centralną część Polski.

 

Powstające lotnisko regionalne będzie obsługiwało ruch krajowy i międzynarodowy 24 h/dobę. Według szacunków powinno przeprowadzać około 70 operacji dziennie – głównie linie czarterowe i niskokosztowe. Obecnie trwają intensywne prace budowlano-modernizacyjne przygotowujące niezbędną infrastrukturę lotniczą. Dwupoziomowy terminal pasażerski jest zadaszany, modernizowana jest droga startowa, powstają budynki administracyjne i parkingi. Planowana jest również budowa hotelu na terenie lotniska oraz linii kolejowych służących komunikacji lotniska z miastami regionu. Zaawansowanie prac pozwala wierzyć, że otwarcie lotniska dla ruchu pasażerskiego nastąpi zgodnie z planem – w II kwartale 2012 r.

 

Najważniejsze kroki – kamienie milowe całego przedsięwzięcia to uzyskanie 80 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, wpisanie w 2008 r. na listę kluczowych inwestycji EURO 2012 oraz uzyskanie w 2009 r. pozwolenia na budowę.

Liczba wyświetleń: 388

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.