Aktualności

Memoriał Zdzisława Ambroziaka

2011.09.26 12:40 , aktualizacja: 2012.02.24 13:02

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM

Już po raz szósty zorganizowano w Warszawie Memoriał Zdzisława Ambroziaka. W dniach 23-25 września br. zawodnicy drużyn: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Fart Kielce, Tytan AZS Częstochowa i AZS Politechnika Warszawska mogli rywalizować na boisku siatkarskim. Zmagania sportowe obserwował wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Memoriał Zdzisława Ambroziaka to impreza siatkarska, która powstała z potrzeby uczczenia sportowca i dziennikarza. Celem Memoriału jest promowanie sportu wolnego od dopingu oraz zgodnego z zasadami fair play. To największe i najważniejsze wydarzenie sportowe organizowane tuż przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych – prezentuje najwyższy poziom umiejętności siatkarskich i na stałe wpisane zostało w kalendarz imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Umiejętności oraz strategia rywalizujących drużyn sprawiły, że gra, zarówno dla siatkarzy, jak i kibiców, była bardzo emocjonująca. W finale zagrały drużyny ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Fart Kielce. Lepsi okazali się kielczanie, ogłoszeni zwycięzcami 6. Memoriału Zdzisława Ambroziaka.

 

Zdzisław Ambroziak był nie tylko dziennikarzem i komentatorem sportowym, ale przede wszystkim zawodowym siatkarzem. Jego przygoda z piłką siatkową sięga czasów liceum. Jednak prawdziwa kariera sportowa rozpoczęła się na studiach w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W latach 1963-1972 rozegrał 220 spotkań w Reprezentacji Polski. W roku 1967 wywalczył brązowy medal na mistrzostwach Europy w Stambule. Grał podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku oraz cztery lata później w Monachium. Uczestniczył także w finałach Mistrzostw Świata w 1970 roku w Sofii, gdzie jego drużyna zajęła V miejsce. Jako dziennikarz zadebiutował w 1969 roku w nieistniejącej już gazecie „Sportowiec”, w której pracował do 1990 roku. W latach 1991-1993 pisał dla „Nowej Europy”. Przez ponad 20 lat współpracował z tygodnikiem „Polityka”. Przez ostatnie 11 lat swojego życia był związany z redakcją „Gazety Wyborczej”, w której publikował cotygodniowe felietony „Od ściany do ściany”. Jako komentator sportowy relacjonował zarówno mecze siatkarskie, jak i tenisowe.

Liczba wyświetleń: 467

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.