Aktualności

Powszechny Internet na Mazowszu

2011.09.29 14:45 , aktualizacja: 2012.02.24 12:22

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Biuro Prasowe
fot. Biuro Prasowe
fot. Biuro Prasowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczyna realizację projektu budowy regionalnej sieci szerokopasmowej. Jaki jest cel przedsięwzięcia? Dostęp do Internetu dla każdego mieszkańca Mazowsza. 29 września br. marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Marcin Kierwiński przekazali umowę w tej sprawie zarządowi Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. – realizatorowi projektu.

 

Wartość całej inwestycji, przeprowadzanej w ramach RPO WM, to 493 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. to środki Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Bez dostępu do Internetu trudno dziś mówić o równych szansach. Szczególnie w małych miejscowościach. Internet ma olbrzymie znaczenie prorozwojowe. To łatwiejszy dostęp m.in. do edukacji, ofert pracy, przepisów prawnych i absolutna konieczność dla firm – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. To jeden z najważniejszych realizowanych w naszym województwie projektów – dodał.

 

Mazowsze jest największym województwem w kraju, a odległości pomiędzy dużymi ośrodkami powodują, że znaczna część mieszkańców regionu jest pozbawiona dostępu do sieci. Internet dociera tam, gdzie koszty budowy infrastruktury nie przewyższają ewentualnych zysków. Projekt „Internet dla Mazowsza” zakłada uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej operatorów działających na terenie województwa i likwidację tzw. białych plam w dostępie do Internetu.

 

Nasze działania są zgodne z przyjętą Agendą Cyfrową dla Europy. Jest ona strategicznym dokumentem elektronicznej gospodarki, która zakłada, że do końca 2020 roku każdy obywatel Unii Europejskiej powinien mieć dostęp do Internetu na wysokim poziomie – podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

W ramach projektu zaplanowana jest budowa światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości około 3640 km. Dodatkowo, w 20 miejscowościach, zostanie wybudowana sieć dostępowa nowej generacji NGA. W ten sposób infrastruktura doprowadzająca Internet, „dotrze” do sołectw, następnie zostanie udostępniona operatorom, którzy w oparciu o nią będą mogli świadczyć swoje usługi.Takie działania są również szansą na większą konkurencję na rynku wśród operatorów.

 

Podpisana umowa na unijne dofinansowanie to zielone światło dla realizacji inwestycji. W tym momencie trwają konsultacje społeczne z operatorami. Po ich zakończeniu rozpoczniemy proces notyfikacji projektu z Komisją Europejską. Do końca roku ogłosimy postępowanie przetargowe na wykonawcę i operatora sieci– poinformował prezes Agencji Rozwoju Mazowsza Krzysztof Filiński.

 

„Internet dla Mazowsza” nie jest jedynym projektem realizowanym przez władze województwa mazowieckiego. W sumie, dzięki środkom unijnym, wdrażanych jest sześć kluczowych projektów związanych z informatyzacją. Ich łączna wartość to 822 mln zł. Są to:

  • budowa elektronicznej administracji – projekt Wrota Mazowsza,
  • budowa kompetencji cyfrowych w regionie – projekt Mazowszanie,
  • powszechne szkolenia z zakresu nowych technologii – ITeraz Mazowsze II,
  • zintegrowane bazy wiedzy o Mazowszu,
  • budowa pracowni multimedialnych w mazowieckich szkołach.

 

Realizatorami przedsięwzięć (w tym również projektu budowy sieci szerokopasmowej) są Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Departament Geodezji i KartografiiUrzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Bazy Wiedzy i Wrota Mazowsza).

Liczba wyświetleń: 855

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.