Aktualności

Społeczeństwo informacyjne priorytetem samorządu

2011.09.30 13:10 , aktualizacja: 2012.02.24 12:18

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

30 września br. w Płocku odbyła się konferencja „Społeczeństwo Informacyjne – nowe możliwości”.  Wśród prelegentów znalazł się Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Spotkanie poświęcone było m.in. realizacji Strategii e-Rozwoju i udziałowi samorządów w jej realizacji. Zaprezentowane zostały  projekty z nią związane: ITeraz Mazowsze, Mazowszanie i Internet dla Mazowsza.

 

W swoim wystąpieniu marszałek Adam Struzik skupił się na  roli samorządów w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego. Jak podkreślił, Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie włącza się w realizację projektów, które przyczynią się do szybszego wzrostu potencjału gospodarczego i społecznego regionu. Obecnie rozpoczyna realizację projektu budowy regionalnej sieci szerokopasmowej w województwie mazowieckim. Wartość projektu to 493 mln zł – dofinansowanie unijne wynosi 85%, 15% to środki Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt Internet Dla Mazowsza zakłada wybudowanie na terenie województwa mazowieckiego światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości około 3640 km, jak również w 20 miejscowościach wybudowanie sieci dostępowej nowej generacji NGA.

 

- Budowa kompetencji cyfrowych w gminach i powiatach Mazowsza pozwala na szybszy rozwój społeczeństwa. Bardzo ważnym elementem realizacji tych projektów jest dalsze partnerstwo pomiędzy samorządami wszystkich szczebli: od gminy do województwa. Dzięki współpracy samorządów realizacja projektów jest szybsza i efektywniejsza. Wspólne działanie obniża również koszty projektów i nie spowoduje dublowania się z innymi przedsięwzięciami – powiedział marszałek Adam Struzik, podsumowując projekt.

  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Michał Bury
  • fot. Michał Bury

Liczba wyświetleń: 675

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.