Aktualności

7,3 mln zł rządowego dofinansowania na zakup dwóch szynobusów dla Kolei Mazowieckich

2011.10.05 13:10 , aktualizacja: 2012.02.24 11:29

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska

Koleje Mazowieckie wzbogacą się o dwa nowoczesne szynobusy. 5 października br. umowę w sprawie przekazania 7,3 mln zł rządowej dotacji na ten cel podpisali wojewoda Jacek Kozłowski, marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Marcin Kierwiński. Koszt całego zakupu to 12,8 mln zł. Samorząd Województwa Mazowieckiego przekaże 5,5 mln zł.

 

Szynobusy wyjadą na tory najprawdopodobniej już w styczniu 2012 r. Termin składania ofert w przetargu na zakup szynobusów upłynął 23 września br. Jedyną ofertę złożyła firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Obecnie jest ona weryfikowana przez komisję przetargową. Spalinowe szynobusy będą jeździć na liniach niezelektryfikowanych i charakteryzujących się mniejszym natężeniem ruchu. W każdym z nich znajdzie się 70 miejsc siedzących, co pozwoli obsługiwać trasy, na których do pociągu wsiada maksymalnie kilkadziesiąt osób.

 

- Cieszę się, że wspólnie unowocześniany tabor pozwoli komfortowo i szybko dojeżdżać do pracy w stolicy wielu mieszkańcom podwarszawskich miejscowości. Nowe szynobusy wprowadzają prawdziwie europejski standard kolejowy nad Wisłą – są bezpieczne, przyjazne środowisku oraz dostępne dla niepełnosprawnych – powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

 

- Ostatnie lata stały pod znakiem inwestycji w Kolejach Mazowieckich. Kupiliśmy nowoczesne pociągi piętrowe typu push-pull, które znakomicie sprawdzają się na długich trasach oraz 16 Elfów. Te z kolei docelowo będą obsługiwać trasę Okęcie-Modlin. Jednak potrzebujemy także mniejszych składów – właśnie takich jak szynobusy, które  z jednej strony zagwarantują pasażerom komfort podróży, a z drugiej – będą bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla spółki na trasach mniej obciążonych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Nowe pociągi to przede wszystkim większy komfort dla pasażerów. Wnętrza pojazdów będą wyposażone w urządzenia klimatyzacyjne. Znajdą się w nich także toalety. Oba szynobusy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W wagonach zostaną zamontowane specjalne stojaki umożliwiające bezpieczne i wygodne przewożenie rowerów, a także monitoring. Co ważne, szynobusy są przyjazne środowisku. Zużywają bowiem znacznie mniej oleju napędowego niż tradycyjne lokomotywy spalinowe.

 

- Zakup szynobusów to w dłuższej perspektywie oszczędność dla spółki dzięki zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych taboru kolejowego. Duże znaczenie ma również fakt, że nowe pojazdy pozwolą na eksploatację EZT-ów na bardziej obciążonych trasach, w tym w ramach aglomeracji warszawskiej – dodał wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 2 grudnia 2008 r. w sprawie finansowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, Mazowsze od 2010 do 2015 roku rokrocznie będzie otrzymywać dotację celową w wysokości blisko 7,3 mln zł na zakup, modernizację i naprawy taboru kolejowego. W ubiegłym roku środki te przeznaczono na zakup pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Liczba wyświetleń: 638

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.