Aktualności

Polski potencjał – hiszpańskie doświadczenia

2011.10.06 09:30 , aktualizacja: 2012.02.24 11:07

Autor: Arleta Dębkowska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

„Infrastruktury szpitalne w Polsce - plany i inwestycje na Mazowszu” – to temat konferencji, która odbyła się 5 października br. w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Celem spotkania było stworzenie platformy wymiany doświadczeń w zakresie infrastruktury szpitalnej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień partnerstwa publiczno-prywatnego, prawnych aspektów budowania i zarządzania infrastrukturami szpitalnymi oraz wskazanie przykładów skutecznej realizacji projektów zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce.

 

Podczas konferencji przedstawiono bilans zmian w szpitalach, których organem założycielskim jest  Samorząd Województwa Mazowieckiego.

- Inwestycje w obszarze zdrowia na Mazowszu mają na celu poprawę warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, co przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu. W latach 1999 – 2011 na modernizację i restrukturyzacje placówek ochrony zdrowia samorząd województwa przeznaczył 1 100 000 000 zł. – podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Koncentracja usług medycznych pozwala na racjonalne gospodarowanie środkami inwestycyjnymi, skierowanymi na procesy modernizacyjne, adaptacyjne, remontowe – dodał.

 

Omówiono także pierwsze półrocze funkcjonowania Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie jako spółki. Równowaga finansowa, poszerzenie oferty dla pacjentów, zwiększenie liczby przyjęć, lepsza organizacja pracy i większe zaangażowanie pracowników – tak można podsumować zmiany, jakie zaszły w tej placówce. Dyskutowano również o finansowaniu inwestycji sektora infrastruktur szpitalnych przy pomocy partnerstwa publiczno prywatnego oraz z udziałem partnerów zagranicznych, a także o rozwoju infrastruktur medycznych w ramach innowacyjnej gospodarki e-medycyna i informatyka medyczna. Na zakończenie przedstawiono ewolucję planu infrastruktury szpitali klinicznych w Warszawie.

 

Organizatorami konferencji byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Warszawska Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza Medycyna Polska oraz Hiszpańsko – Polska Izba Handlowa.

Liczba wyświetleń: 569

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.