Aktualności
Marszałek członkiem WKK ds. Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik został pełnoprawnym członkiem Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów ds. Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. Mandat członka Komitetu Konsultacyjnego wygasa razem z mandatem w Komitecie Regionów.
Wspólne komitety konsultacyjne (WKK) tworzone są przez Komitet Regionów oraz przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych krajów kandydujących do członkostwa w UE, na wniosek rządu danego kraju partnerskiego. W skład WKK wchodzi taka sama liczba członków KR i przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z danego kraju partnerskiego. Wspólnemu komitetowi konsultacyjnemu współprzewodniczą (tzw. Co-Chairs) członek KR i przedstawiciel kraju partnerskiego, którzy wspólnie podejmują decyzje.
Podstawowym zadaniem WKK jest trwała współpraca z władzami lokalnymi i regionalnymi kraju partnerskiego. WKK mają istotne znaczenie dla propagowania dialogu i współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi w UE i w krajach kandydujących. Komitety te, mimo iż nie są bezpośrednio zaangażowane w proces negocjacji, przyjmują sprawozdania/zalecenia skoncentrowane przede wszystkim na dziedzinach bezpośrednio związanych z władzami lokalnymi i regionalnymi w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej.
Obecnie w Komitecie Regionów działają dwa wspólne komitety konsultacyjne i dwie grupy robocze, utworzone na podstawie decyzji Prezydium z 10 lutego 2010 r.: 1) WKK KR – Chorwacja, 2) WKK KR – Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, 3) Grupa robocza ds. stosunków z Turcją oraz 4) Grupa robocza ds. Bałkanów Zachodnich.
3 marca 2008 r. Prezydium KR utworzyło, na wniosek rządu Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, wspólny komitet konsultacyjny KR – Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Poprzez wspieranie dialogu politycznego i współpracy między władzami regionalnymi i lokalnymi w Unii Europejskiej, WKK kładzie podwaliny pod kolejne rozszerzenie Unii Europejskiej.
W skład WKK wchodzi 11 członków z KR oraz taka sama liczba przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z Macedonii. Skład WKK odzwierciedla polityczną równowagę w KR (w Komitecie znajduje się czterech przedstawicieli z Grupy politycznej EPP).
W ciągu roku odbywa się od dwóch do czterech posiedzeń Komitetu, w tym jedno w Macedonii. Następne spotkanie planowane jest na wiosnę 2012 roku w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.
Liczba wyświetleń: 691
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.