Aktualności

Olsztyn gościł marszałków województw

2011.10.28 15:30 , aktualizacja: 2012.02.24 10:06

Autor: Biuro Prasowe UMWW-M, Wprowadzenie: Iwona Dybowska


Przedstawiciele wszystkich polskich województw obradowali w Olsztynie na temat najważniejszych dla regionów spraw. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Konwent Marszałków Województw RP zakończył się 28 października br. na Olsztyńskim Zamku.

 

Pierwszego dnia obrad samorządowcy rozmawiali głównie na temat transportu publicznego, a szczególnie – sytuacji w spółce Przewozy Regionalne.

 

- Jesteśmy zgodni, że do lepszego funkcjonowania Przewozów Regionalnych i sprawnej obsługi pasażerów niezbędny jest podział spółki– stwierdził Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, który przewodniczy obecnie pracom Konwentu Marszałków RP. Powołaliśmy specjalny roboczy zespół, który wypracuje koncepcję zmian - dodał.

 

Marszałkowie debatowali także nad transportem lotniczym. Celem samorządowców jest ogólnopolskie uznanie transportu lotniczego za element szeroko rozumianego transportu publicznego. Jak zauważono, aby mieć wpływ na kreowanie połączeń lotniczych, a także możliwość dofinansowania przelotów, niezbędna jest współpraca z Ministerstwem Infrastruktury. Takie zapewnienie złożył marszałkom podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Massel, który był obecny podczas obrad.

 

Drugi dzień Konwentu Marszałków zdominowały rozmowy na temat regionalnych agencji energetycznych, jako elementu wsparcia polityki energetycznej regionów. Według przewidywań w latach 2014-2020 na ochronę klimatu Unia Europejska przeznaczy 20-30 proc. wszystkich dostępnych środków. To duże kwoty, o które w najbliższych latach będą się mogły starać także polskie województwa, a pozyskiwana z różnych źródeł energia odnawialna jest częścią składową starań o ochronę klimatu - podkreślono.

 

Gościem specjalnym Konwentu Marszałków była podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska, która odpowiadała na pytania dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz po latach ma wrócić do zadań wojewódzkich urzędów pracy, jednak marszałkowie mają wątpliwości co do sposobu jego finansowania. Poruszono także kwestię tworzenia i prowadzenia ośrodków adopcyjnych, przewidzianą w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowe zapisy prawne nakładają na samorząd województwa obowiązek zorganizowania i prowadzenia ośrodków adopcyjnych jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Ośrodki z kolei mają być utworzone do 31 grudnia 2011 roku. Wszystkie samorządy województw w sierpniu złożyły do wojewodów plany budżetowe na 2011 i 2012 rok, umożliwiające realizację zadania.

 

Dotychczas żadne województwo nie dostało informacji zwrotnej o wysokości planowanej dotacji na realizację tych zadań. Okazuje się, że na to zadanie regiony potrzebują co najmniej 32 mln zł, tymczasem z informacji którymi dysponują marszałkowie wynika, że do podziału będzie jedynie połowa tej kwoty. Sytuacja ta nie daje możliwości ustalenia ostatecznego kształtu sieci ośrodków adopcyjnych i równomiernego rozmieszczenia ich w województwach. Nie zapewnia dostępu do specjalistów wszystkim zainteresowanym rodzinom i realizacji przewidzianych w ustawie działań. Sprawa jest pilna i niesłychanie ważna społecznie – podsumowali marszałkowie, wyrażając nadzieję na propozycje  szybkich i dobrych rozwiązań ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

Kolejny Konwent Marszałków, zaplanowany na 24-25 listopada br., ma być poświęcony przyszłej prognozie finansowej dla Polski, a więc także dla województw. Będzie to trzeci i ostatni Konwent pod przewodnictwem Warmii i Mazur. W przyszłym półroczu pracom będzie przewodniczyć województwo podkarpackie.
 

  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM
  • fot.arch.UMWWM

Liczba wyświetleń: 1034

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.