Aktualności

Pałac i park w Sannikach pięknieją

2011.11.16 14:50 , aktualizacja: 2012.02.24 09:30

Autor: Biuro Prasowe, Rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Remont i adaptacja zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach (pow. gostyniński) na Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina przebiega zgodnie z planem. Właśnie zakończył się pierwszy etap prac – remont najważniejszych elementów konstrukcyjnych pałacu. Trwa także rewaloryzacja parku. Dzięki pracom konserwatorskim natrafiono na szereg ciekawych, nieznanych dotąd zabytków. Stan prac podsumowano podczas konferencji 16 października br., w której uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach trwa od stycznia tego roku. Ma na celu po pierwsze przywrócenie zarówno pałacowi, jak i parkowi dawnego blasku, a po drugie dostosowanie pałacu do nowej funkcji, czyli roli Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Nie jest to rola przypadkowa. W 1828 r. przyszły kompozytor spędził tu bowiem wakacje u rodziny swojego szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka. Ta duża inwestycja jest możliwa dzięki środkom unijnym przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu to aż 20 mln zł, z czego 17 mln zł to dofinansowanie w ramach RPO WM.

 

Pierwsze prace budowlane  rozpoczęto w połowie stycznia 2011 r. Już w lutym br. pod grubymi warstwami tynku dokonano pierwszych ciekawych odkryć. Odnaleziono bardzo dobrze zachowane i cenne polichromie oraz nieznane wcześniej elementy architektoniczne. To jednak nie koniec. W kolejnych miesiącach udało się odnaleźć fragmenty ręcznie malowanych tapet,  fundamenty budynku sprzed XIX w., a także zabytkową fontannę. Co ciekawe, przeprowadzone badania architektoniczne, archeologiczne i konserwatorskie pozwoliły  również ustalić, że istniejący pałac jest znacznie starszy niż pierwotnie sądzono i pochodzi prawdopodobnie z początku XIX, a nie jak sądzono – XX w.   

 

Znaleziska są cenne nie tylko z powodu ich wartości historycznej, ale także dlatego, że są to  oryginalnie zachowane zdobienia ścian i sufitów, jakie mógł podczas swoich wakacyjnych wizyt podziwiać młody Fryderyk.

 

Oczywiście odkrycia spowodowały konieczność wprowadzenia pewnych zmian  w projektach. Mimo to, postępy prac przebiegają zgodnie z planem. Do tej pory udało się wykonać w całości roboty konstrukcyjne. Wstawiono nowe stropy żelbetowe, wymieniono też w całości konstrukcję dachu i wykonano nowe pokrycie z blachy tytan-cynk. Dobudowano także zniszczone fragmenty przybudówki i oranżerii. Duże wrażenie robi również nowa elewacja budynku. Położono nowe tynki, wymieniono stolarkę okienną na nową, ale odwzorowaną na zachowanych oryginalnych oknach. Przeprowadzono również prace mniej spektakularne dla zwiedzających, ale niezwykle ważne dla budynku – naprawiono fundamenty obiektu. Obecnie trwają prace instalacyjne wewnątrz pałacu. Wielka przemiana czeka również zabytkowy park okalający pałac. Przywrócono już dawny układ dróg i alejek, zagospodarowano zieleń, w tym drzewa i krzewy.

 

Zmiany w Sannikach to także dobra wiadomość dla mieszkańców gminy. Część zespołu parkowego została bowiem zaadaptowana na ich potrzeby. Powstała część rekreacyjno-sportowa ze sceną letnią oraz kompleksem boisk sportowych. W ten sposób park będzie nie tylko atrakcją dla turystów, ale i miejscem tętniącym życiem, w którym mieszkańcy będą chętnie spędzać wolny czas.

  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska

Liczba wyświetleń: 785

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.