Aktualności

Unijne dofinansowanie na doskonalenie systemu przeciwdziałania zagrożeniom

2011.11.24 10:55 , aktualizacja: 2012.02.24 09:17

Autor: Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Monika Guzowska

ilustracja

23 listopada br. nad Zalewem Domaniów (pow. radomski), Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu otrzymała sprzęt pożarniczy. W uroczystości udział wzięli m.in. wicewojewoda Dariusz Piątek oraz wicemarszałek Leszek Ruszczyk.   

 

Samochód transportowy z wyposażeniem, drabina oraz przyczepa do przewozu kontenerów zostały zakupione w ramach projektu pn. „Zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla potrzeb Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu w celu zwiększenia skuteczności działań ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń naturalnych na terenie południowego Mazowsza”. Wartość zakupu to blisko 4 mln zł, z czego 85 proc. sfinansowano z „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013”. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z powiatem radomskim, Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej oraz gminą Przytyk.

 

Wszyscy pamiętamy fatalne w skutkach nawałnice i burze, które latem tego roku przeszły przez nasz region. Zakup nowoczesnego i w pełni wyposażonego samochodu transportowego pozwoli objąć ochroną przeciwpożarową większą liczbę osób i większy obszar. Usprawnieni także usuwanie skutków awarii i zagrożeń naturalnych – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Uroczystemu przekazaniu sprzętu towarzyszyły ćwiczenia pod hasłem „Zapora 2011”. Operacja polegała na ochronie przed zalaniem elektrowni wodnej w Domaniowie. Manewry zakładały gwałtowne opady, w wyniku których nastąpiło przekroczenie stanu alarmowego wody. Awarii uległa zasuwa służąca do zrzutu wody ze zbiornika. W efekcie wypływająca woda zalewała generatory prądu w elektrowni oraz zagrażała infrastrukturze hydrotechnicznej. Na szczęście strażacy doskonale poradzili sobie z tą kryzysową sytuacją.

Liczba wyświetleń: 472

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.