Aktualności
Mazowsze z Brandenburgią o przyszłości regionów
2011.11.29 12:05 , aktualizacja: 2012.02.23 14:54
Autor: Justyna Niedzielak, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Polityka energetyczna, wymiana doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz współpraca dotycząca tzw. regionów przejściowych – to główne tematy spotkania Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika z Premierem Kraju Związkowego Brandenburgii Matthiasem Platzeck’iem, które odbyło się 28 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim.
Ważnym punktem rozmów był temat tzw. regionów przejściowych, czyli tych, w których PKB wynosi 75-90 proc. średniej unijnej. Takie rozwiązanie jest korzystne dla Mazowsza. Może bowiem liczyć na dalsze dotacje z Brukseli z celu pierwszego, czyli konwergencji w ramach polityki spójności Unii Europejskiej. Zarówno marszałek jak i premier podkreślili, że podział budżetu UE na lata 2014-2020 zadecyduje o kierunkach rozwoju naszych regionów w kolejnej dekadzie. Obydwaj przyznali, że wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz skrupulatne przeanalizowanie przepisów dotyczących projektów finansowych podczas wspólnego spotkania ekspertów obu regionów, wraz z przedstawicielami z Saksonii-Anhalt, byłoby szczególnie cenne. Obie strony podkreśliły znaczenie intensyfikowania współpracy międzyregionalnej w tej dziedzinie.
Rozmówcy nawiązali również do, odbywającej się w Warszawie, konferencji Set-Plan. Dyskusja dotyczyła inicjatyw przemysłowych, takich jak energia wiatrowa, zrównoważona produkcja bioenergii, sieci elektroenergetyczne, CCS, efektywność energetyczna oraz zrównoważone wykorzystanie energii atomowej. Premier Matthias Platzeck zaznaczył, że Brandenburgia wysuwa się na czołowe miejsce w Niemczech pod względem zaopatrzenia w odnawialne źródła energii. Marszałek Adam Struzik, jako członek komisji ENVE (Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów) wyraził zainteresowanie pilotażowym projektem magazynowania energii ze źródeł odnawialnych realizowanym w Brandenburgii.
Liczba wyświetleń: 798
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.