Aktualności

Słoneczne gminy wschodniego Mazowsza

2011.12.02 09:55 , aktualizacja: 2012.02.23 13:30

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Ponad 6,5 tys. mieszkańców gmin: Repki (powiat sokołowski) oraz Przesmyki, Paprotnia i Korczew (powiat siedlecki) będzie mieszkało w domach ogrzewanych energią słoneczną. Projekt zakłada instalację kolektorów słonecznych na 1396 budynkach mieszkalnych. Aby go wspólnie zrealizować samorządy lokalne podpisały umowę partnerską. W otwarciu inwestycji w gminie Przesmyki, 2 grudnia br., wzięła udział członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Gminy zakupią i zainstalują łącznie 1396 kolektorów słonecznych. Są one umieszczone na budynkach mieszkalnych z wyłączeniem tych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Beneficjent wykonał dwa rodzaje instalacji – mniejsze dla gospodarstw domowych, w których mieszka mniej niż 4 osoby oraz większe dla domów, w których liczba mieszańców przekracza tę liczbę. Mniejsze zainstalowano w 667 gospodarstwach domowych, zamieszkiwanych przez 2201 osób. Większe natomiast pojawiły się na 729 domach i obejmą 4374 osoby.

 

Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych to 7395 m². Moc instalacji wytwarzającej energię wynosi – 4,434 MW. Realizacja projektu pozwoli na zaoszczędzenie 520 ton węgla rocznie. Wpłynie m.in. na zwiększenie efektywności energetycznej budynków, ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zwiększenie udziału OZE w produkcji energii, podniesienie konkurencyjności i nowoczesności regionu oraz wzrost bezpieczeństwa ekologicznego.

 

 

Tytuł projektu: Słoneczne Gminy Wschodniego Mazowsza – energia solarna energią przyszłości

Całkowita wartość projektu: 14 473 272,80 zł

Kwota dofinansowania: 9 982 610,96 zł

Beneficjent: Gmina Przesmyki

Działanie 4.3. Ochrona powietrza, energetyka

  • fot.arch.MAE
  • fot.arch.UG Przesmyki
  • fot.arch.UG Przesmyki
  • fot.arch.UG Przesmyki
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 922

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.