Aktualności
Marszałek Adam Struzik przyjacielem niepełnosprawnych
Marszałek Adam Struzik został wyróżniony odznaczeniem „Jesteś przyjacielem”, przyznanym przez Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Pomoc Dzieciom”. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się 4 grudnia br. obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Statuetki uznawane są za jedne z najważniejszych płockich nagród. Trafiają w ręce ludzi, którzy wykazali się sercem i bezinteresowną pomocą, robiąc więcej niż muszą. "Przyjaciółmi" zostają osoby i instytucje, które działają na rzecz niepełnosprawnych. Konkurs odbywa się regularnie już od 2001 roku. Jego pomysłodawcą jest ks. Włodzimierz Czarnomski, kierownik warsztatu terapii zajęciowej oraz Hanna Makówka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kolory Życia". Kapitułę, która wybiera zwycięzców, stanowią laureaci.
Odznaczenie składa się z trzech granitowych trójkątów, z których każdy ma swoje ukryte znaczenie. Jeden symbolizuje Opatrzność Bożą, drugi oznacza ludzi, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym, a najmniejszy - wszystkich tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.
Marszałek Adam Struzik został nominowany przez dwa odrębne stowarzyszenia. Pierwsze z nich to Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Pomoc Dzieciom", którego aktywnym członkiem jest od 10 lat. W nominacji, nadesłanej przez przedstawicieli stowarzyszenia, czytamy:
"Adam Struzik (…) wiele prywatnego czasu poświęcił problemowi osób potrzebujących wsparcia i serca życzliwych im ludzi. Wśród instytucji, zarówno z terenu miasta Płocka, jak i z powiatu płockiego, wspieranych finansowo przez marszałka, znalazły się m.in. Dom Pomocy Społecznej Przyjaznych Serc w Płocku, Dom Pomocy Społecznej w Goślicach, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 33 w Płocku(…)". Stowarzyszenie "Kolory Życia na rzecz Osób Niepełnosprawnych" marszałka nominowało natomiast za "wyjątkowe zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym, podejmowanie działań wspierających organizacje pozarządowe skupiające osoby niepełnosprawne, przyczynianie się do zwiększania udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym oraz za całokształt działań na rzecz osób niepełnosprawnych, przełamywanie społecznych uprzedzeń i stereotypów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku i stosunku do osób niepełnosprawnych".
Liczba wyświetleń: 970
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.