Aktualności

Najlepsze prace magisterskie wybrane!

2011.12.20 14:50 , aktualizacja: 2012.02.23 11:38

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Znamy już nazwiska laureatów konkursu poświęconego tematyce rolniczej. W tym roku po raz pierwszy studenci i absolwenci kierunków rolniczych mogli się ubiegać o nagrodę za najlepszą pracę magisterską związaną z rozwojem obszarów wiejskich na Mazowszu.

 

W konkursie mogły brać udział tylko prace, które na egzaminie magisterskim otrzymały ocenę bardzo dobrą. Zgłoszenia można było składać do 7 października. Za pierwsze trzy miejsca przewidziane były nagrody pieniężne oraz publikacja zwycięskiej pracy. Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano pierwszej nagrody. Pozostałe miejsca uzyskali:

  • II NAGRODA – 5 tys. zł netto

„Wyznaczniki konkurencyjności na rynku owoców i warzyw w skali regionu przed i po integracji z UE na przykładzie województwa mazowieckiego” – Sylwia Łubek z Kroczewa (gm. Załuski, pow. płoński).

Praca zawiera szczegółową analizę rynku owoców i warzyw, zarówno tych świeżych, jak i całego przetwórstwa owocowo-warzywnego w województwie mazowieckim na przestrzeni ostatnich 10 lat. Porównany został mazowiecki rynek owoców i warzyw przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, jak i po. Praca pokazuje kilka zależności m.in. znaczny wzrost inwestycji zwłaszcza w przetwórstwie. Analiza dowodzi, że Mazowsze jest zdecydowanym pionierem na rynku owoców i warzyw zarówno w skali europejskiej, jak i światowej.

  • III NAGRODA – 3 tys. zł netto

„Lokalna samorządność społeczności Podkowy Leśnej jako egzemplifikacja idei społeczeństwa obywatelskiego” – Martyna Skalska z Podkowy Leśnej (pow. grodziski).

 

Praca zawiera analizę działań podejmowanych przez lokalną społeczność oraz samorządowców z Podkowy Leśnej. Pokazane są w niej zarówno oddolne inicjatywy mieszkańców, jak i działania władz samorządowych m.in. realizacja projektów dofinansowanych z funduszy unijnych. Autorka pracy zapytała także mieszkańców Podkowy Leśnej, czy są zadowoleni z tego, że mieszkają akurat w tej miejscowości i co chcieliby w niej zmienić. 

 

Celem organizowanego przez Urząd Marszałkowski konkursu była popularyzacja najciekawszych rozwiązań a jednocześnie zainteresowanie studentów oraz środowisk akademickich tematyką rozwoju mazowieckiej wsi. Do konkursu zgłaszać się mogli studenci, których prace poświęcone były m.in. wykorzystaniu środków unijnych na projekty dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, wykorzystaniu innowacyjnych technologii mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich, badaniom nad poziomem jakości życia mieszkańców oraz nad aktywnością społeczności wiejskich czy też turystyką.

  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska

Liczba wyświetleń: 997

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.