Aktualności

116 mln zł dla mazowieckiej wsi

2011.12.20 14:55 , aktualizacja: 2012.02.23 11:36
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.UMWM

Nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, odrestaurowane zabytki czy też odnowione parki to tylko niektóre zmiany, jakie czekają mieszkańców małych miasteczek i wsi na Mazowszu. Zarząd Województwa Mazowieckiego, 20 grudnia br., zatwierdził listę 379 projektów, które dostaną wsparcie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektów to ponad 248 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 116 mln zł.

 

– Za sprawą unijnych pieniędzy mazowiecka wieś zmienia się na lepsze. Są to bardzo ważne inwestycje, z których codziennie będą korzystać mieszkańcy gmin. Przekazywanie takich pieniędzy samorządom to prawdziwa przyjemność – powiedziała członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

„Odnowa i rozwój wsi” to jedno z działań unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki niemu w widoczny sposób, z roku na rok, nie tylko poprawia się jakość życia na obszarach wiejskich, zmienia się również oblicze mazowieckich wsi i małych miejscowości. Zieleńce, rabaty, trawniki czy też odnowione przestrzenie – parki, rynki i skwery stają się niezwykle istotnym elementem krajobrazu wiejskiego. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach pojawiają się place zabaw, boiska i hale sportowe, a miłośnicy przejażdżek rowerowych mogą korzystać z nowo powstałych ścieżek rowerowych. 

 

Zwiększa się też atrakcyjność turystyczna i inwestycyjna tych obszarów. Każda wieś ma bowiem swoją historię i tradycję. Warto zatem zadbać o ich pielęgnowanie, wykorzystując środki unijne np. na renowację pomników historycznych i kapliczek, remont zabytkowych dworków lub zakup instrumentów i strojów dla lokalnych zespołów pieśni i tańca.

 

Na ogłoszony we wrześniu 2010 roku przez Urząd Marszałkowski nabór wpłynęły łącznie 484 wnioski. Ostatecznie decyzją Zarządu dofinansowanie otrzyma 379 z nich; w tym z regionów: ostrołęckiego – 91 projektów (dofinansowanie – 30,7 mln zł), ciechanowskiego – 47 projektów (dofinansowanie – 14,5 mln zł), płockiego – 34 projekty (dofinansowanie – ponad 12 mln zł), siedleckiego – 93 projekty (dofinansowanie – blisko 24,5 mln zł), radomskiego -  67 projektów (dofinansowanie – blisko 20,5 mln zł) i okołowarszawskiego – 47 projektów (dofinansowanie – 13,9 mln zł).


Całkowita wartość wszystkich wybranych projektów to ponad 248 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 116 mln zł.

 

Do tej pory na Mazowszu, w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” PROW 2007-2013, zrealizowano 256 inwestycji, które zostały dofinansowane kwotą ponad 71 mln zł.

Liczba wyświetleń: 995

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.