Aktualności

Digitalizacja w Bibliotece na Koszykowej

2012.01.05 11:15 , aktualizacja: 2012.02.23 10:11

Autor: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego wprowadza swoje zbiory w technologie XXI wieku. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu, które, w ramach rządowego programu „Kultura+”, uzyskał projekt „Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa”. 4 stycznia br. uroczystego otwarcia nowej pracowni digitalizacji dokonał m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Tworzenie bibliotecznych kolekcji w wersji cyfrowej i udostępnianie ich za pośrednictwem Internetu daje czytelnikom możliwość swobodnego korzystania z literackich zasobów. W ten sposób, biblioteki aktywnie włączają się w proces budowy społeczeństwa informacyjnego. Taką funkcję pełni też Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znaleźć można przede wszystkim materiały ważne dla Mazowsza. Jednak wraz ze zmieniającymi się potrzebami czytelników, także oferta Biblioteki wciąż ewoluuje.

 

Głównym celem projektu jest zbudowanie infrastruktury dla regionalnej platformy elektronicznej – biblioteki cyfrowej, zapewniającej szybki dostęp do zasobów wiedzy (książki, artykuły). Pozwoli to jednocześnie skutecznie zabezpieczyć cenne dokumenty regionu i piśmiennicze zabytki kultury (rękopisy, stare druki). Przedsięwzięcie wspiera również społeczny potencjał intelektualny oraz innowacyjny. Pracownia digitalizacji, poprzez tworzenie cyfrowych kolekcji i stopniowe udostępnianie ich za pośrednictwem Internetu, to kolejny krok warunkujący rozwój i atrakcyjne poszerzanie oferty Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

 

Wartość projektu wynosi ponad 1,5 mln zł. Pracownię wyposażono już w specjalistyczne skanery oraz sprzęt do fotografii, a także sprzęt serwerowy, dzięki któremu zeskanowane materiały mogą być bezpiecznie archiwizowane. Wraz z otwarciem pracowni rusza proces digitalizacji. Przygotowano już ponad 2 tys. opisów i publikacji, które w pierwszej kolejności planuje się zdigitalizować i sukcesywnie udostępniać wirtualnym czytelnikom.

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 752

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.