Aktualności

Wizyta gospodarska w Szydłowcu

2012.01.16 11:40 , aktualizacja: 2012.02.23 09:24

Autor: UM w Szydłowcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.UM w Szydłowcu
  • fot.arch.UM w Szydłowcu
  • fot.arch.UM w Szydłowcu
  • fot.arch.UM w Szydłowcu
  • fot.arch.UM w Szydłowcu

Na terenie Szydłowca trwają obecnie prace przy realizacji kilku projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. 12 stycznia  br. postępy mieli możliwość zobaczyć m.in. przedstawiciele samorządu województwa: wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Podczas spotkania Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński i wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski przedstawili przebieg prac przy realizacji projektu kluczowego „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”, współfinansowanego z Unii Europejskiej.

 

Wspólnie wizytowano miejsca, w których obecnie trwają intensywne prace budowlane, m.in. szydłowiecki Ratusz Miejski, wchodzący w zakres projektu kluczowego, w ramach którego przewidziana jest jego renowacja, remont schodów zewnętrznych, osuszenie murów przyziemia, odnowa elewacji oraz adaptacja balkonu wieży Ratusza z przeznaczeniem na galerię widokową.

 

Odwiedzono plac budowy budynku Regionalnego Centrum Biblioteczno – Multimedialnego, w którym będzie mieścić się Biblioteka Publiczna (obecnie znajdująca się w Zamku). Obiekt składać się będzie z: wypożyczalni, czytelni oraz sal – multimedialnej i konferencyjnej. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto w ramach projektu zostanie zagospodarowana przestrzeń wokół centrum wraz z miejscami parkingowymi.

 

Zapoznano się także z postępami robót przy renowacji budynku „Pod Dębem”. Prace polegają m.in. na przebudowie i remoncie istniejącego obiektu. W perspektywie będzie składał się on z kilku części: hotelowej, usługowej, gastronomicznej, konferencyjnej oraz zespołu rekreacyjnego.

 

Odwiedzono również szydłowiecki zamek, w którym prowadzone będą prace w ramach projektu kluczowego „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Projekt przewiduje renowację elewacji zamku wraz ze zmianą użytkowania wnętrz. Obecnie mieszczą się w nim : Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych oraz Biblioteka Publiczna (zostanie przeniesiona do wybudowanego budynku Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego). W zrewitalizowanym obiekcie mieścić się będą nadal SCK „Zamek” oraz muzeum, a także: trzy sale konferencyjne, wystawiennicze, szkoleniowe, konsumpcyjne, apartament noclegowy oraz pracownia Historii Szydłowca.

 

Wizyta w Szydłowcu była również okazją do zapoznania się z efektami realizowanych projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej pn. „Międzygminna Strefa Aktywności Gospodarczej i Inkubator Przedsiębiorczości w Szydłowcu” oraz „Poprawa dostępności strefy działalności gospodarczej w Szydłowcu przy ul. Strażackiej/ Wschodniej”.

Liczba wyświetleń: 799

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.