Aktualności

7 mln zł z UE na remont pałacu w Chrzęsnem

2012.01.18 15:15 , aktualizacja: 2012.02.23 09:10

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie
  • fot.SP w Wołominie

Kolejny zabytek na Mazowszu zostanie wyremontowany. Dzięki unijnej dotacji w wysokości 7 mln zł, pałac w Chrzęsnem (powiat wołomiński) powróci do renesansowej świetności. Zmiany czekają cały budynek wraz z zabytkowym spichlerzem, gdzie powstanie zaplecze kulturalno-edukacyjne. Zrewitalizowany zostanie także okalający go park. Całkowity koszt inwestycji to ponad 11,3 mln zł.

 

- Dzięki funduszom unijnym coraz więcej zabytkowych miejsc na Mazowszu odzyskuje dawny blask, tak jak ten siedemnastowieczny pałac w Chrzęsnem. Mam nadzieję, że stanie się on kulturalną wizytówką powiatu wołomińskiego i przyciągnie szerokie grono turystów – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Zespół Pałacowo-Parkowy w Chrzęsnem to najstarszy zabytek powiatu wołomińskiego. Wzniesiony został w 1635 r. dla Stefana Bonawentury Grzybowskiego.

 

- Rozpoczęte w 2008 r. prace budowlane i remontowe właśnie dobiegają końca. Renesansowy pałac znów będzie tętnił życiem – dodał wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

W ramach przeprowadzonych prac odrestaurowano budynek pałacu wraz z zabytkowym spichlerzem. Pomieszczenia pałacu zaaranżowano na wnętrza dawnej siedziby ziemiańskiej. Na parterze powstały sale multimedialne, które będą mogły być wykorzystywane m.in. do organizacji konferencji i szkoleń. Udało się także odtworzyć – nieistniejącą przez ostatnie lata – prywatną kaplicę. Ponadto, w odrestaurowanym budynku spichlerza umieszczono sale szkoleniowe, w których będą się mogły odbywać m.in. warsztaty, wystawy czasowe, zajęcia szkolne dla uczniów ze szkół powiatu wołomińskiego oraz konferencje.

 

Obecnie w pałacu przeprowadzane są prace wykończeniowe. Ułożono  drewniane i kamienne podłogi. Wszystkie detale wewnętrzne zostały poddane pracom konserwatorskim. Odtworzono kominki, odmalowano wnętrza, a także fasady zewnętrzne wszystkich budynków zespołu pałacowego. Zawieszono żyrandole, wykończono kręcone schody w baszcie i główną klatkę schodową.  Ostatnim etapem prac we wnętrzach budynków będzie ustawienie odpowiedniego do ich charakteru umeblowania. Również prace w spichlerzu i dawnym czworaku dobiegają końca. Pozostał jeszcze do zagospodarowania teren dziewiętnastowiecznego parku krajobrazowego. W tym roku odtworzony zostanie jego historyczny układ wraz z małą architekturą, ogrodzeniem i wewnętrznymi drogami.

 

Umowę na unijne dofinansowanie projektu 18 stycznia br. podpisali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Wicestarosta Wołomiński Konrad Rytel.

 

Tytuł projektu: Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne

Beneficjent: Powiat  Wołomiński

Całkowita wartość projektu: 11 307 863,82 zł

Kwota dofinansowania: 6 996 678,84 zł

Działanie 6.1. Kultura

Liczba wyświetleń: 946

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.