Aktualności

Cyfrowy i ekologiczny szpital ciechanowski

2012.01.20 14:20 , aktualizacja: 2012.02.23 11:48

Autor: Dorota Łucja Cichocka (na podst. materiałów Biura Prasowego), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

fot. arch. SSZW w...
fot. arch. SSZW w...

Kończą się prace nad wdrażaniem nowoczesnego systemu radiografii cyfrowej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. 20 stycznia br. w uroczystym podsumowaniu prac wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Cyfryzacja, która objęła Zakład Diagnostyki Obrazowej, pozwoli nie tylko usprawnić pracę szpitala, ale też obniży koszty i wpłynie pozytywnie na środowisko. Wprowadzony system to zarówno aparatura, jak i osprzęt informatyczny. Szpital wzbogaci się w cyfrowe przyrządy do badań RTG z opcją mammografu, urządzeniami do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

 

Nowoczesna technika pozwoli na szybki zapis danych oraz ułatwi ich przesyłanie. Wszystko będzie zintegrowane z działającym w szpitalu systemem HIS – Hipokrates firmy Asseco, co usprawni prowadzenie elektronicznej dokumentacji pacjentów (dane z wszelkich badań będą od razu zapisywane w profilu pacjenta). Cyfrowa aparatura podnosi też jakość badań diagnostycznych oraz umożliwia dowolne obrabianie uzyskanych obrazów.

 

Nowy sprzęt jest także przyjazny środowisku, ponieważ ucyfrowienie Zakładu Diagnostyki Obrazowej wiąże się z likwidacją kosztownej obróbki chemicznej filmów klasycznych i wyeliminowaniem problemu utylizacji odpadów – błona, papier fotograficzny zawierający srebro lub jego związki, wodne roztwory wywoływaczy, roztwory utrwalaczy, a także ze znaczną oszczędnością wody i prądu, wykorzystywanych w procesie wywoływania zdjęć. Poza tym cyfrowa technika badań RTG uchroni pacjentów przed oparami substancji toksycznych.

 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie jest przykładem prężnie działającej placówki ochrony zdrowia w regionie, która zapewnia pacjentom kompleksową opiekę medyczną. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji szpitala, w trosce o jakość wykonywanych usług oraz zwiększenie dostępności do podstawowych świadczeń medycznych, udało się wdrożyć system, który daje pacjentom możliwość skuteczniejszej diagnostyki, a tym samym zwiększa ich szanse na powrót do zdrowia.

 

Całkowity koszt inwestycji to ponad 969 tys. zł, z czego Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 254  tys. zł, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 238 tys. zł.

Liczba wyświetleń: 573

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.