Aktualności

Paryska „Chopiniada”

2004.12.20 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

11 grudnia 2004 r. w Paryżu miało miejsce wydarzenie artystyczne pn. „Chopiniada”. Uczestniczył w niej m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, Wiceprezydent Regionu Ile-de-France, Janine Haddade oraz delegacja Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

„Chopiniada” to koncert permanentny muzyki Chopinowskiej, zorganizowany przez Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie wraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego w ramach obchodów Sezonu Polskiego we Francji – NOVA POLSKA.

Podczas imprezy w Paryżu odbywały się koncerty, występy pantomimiczne oraz inne prezentacje twórczości Fryderyka Chopina, w których wzięli udział m.in.: Chór Camrata Silesia, Duo Granat – W. Malicki & T. Granat, Kuba Stankiewicz Trio, Włodzimierz Nahorny, Urszula Dudziak.

Impreza połączona była z promocją Województwa Mazowieckiego oraz z prezentacją polskiej kultury i tradycji, związanej ze świętami Bożego Narodzenia.Stoisko promocyjne Mazowsza w Espaces des Blancs Monteaux, Paryż


Na stoisku promocyjnym Mazowsza, które usytuowane było w budynku dawnej remizy „Espaces des Blancs Monteaux” w Marais, zwiedzający mogli zaopatrzyć się w szereg publikacji w języku francuskim, m.in. „Chopin na Mazowszu”, Przewodnik po miejscach historycznych i współczesnych”, „Krótko o Mazowszu”, „Mazowsze. Tradycja i współczesność”, „Turystyka weekendowa” oraz otrzymać świąteczne prezenty - bombki z napisem Mazowsze oraz stroiki. „Mazowiecki stół”, przygotowany przez Departament Kultury, Promocji i Turystyki „dzielił” się symbolicznie wigilijnym opłatkiem oraz „częstował” świątecznymi ciasta, pierniki, jabłkami i orzechami.

Podczas prezentacji Mazowsza w Espaces des Balncs Monteaux życzenia świąteczne dla mieszkańców obu Regionów przekazali Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik oraz Wiceprezydent Regionu Ile-de-France Janine Haddade. Przemówieniom towarzyszył, wprowadzając ciepły, świąteczny nastrój, koncert pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Prezentacja Województwa Mazowieckiego w Espaces des Blancs Monteaux cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.
Ponadto, w ramach polskiego sezonu we Francji, w Ambasadzie RP w Paryżu, Departament Kultury, Promocji i Turystyki zorganizował przyjęcie wigilijne dla przedstawicieli regionu partnerskiego Ile-de-France, oraz zaproszonych gości, których powitał Ambasador Rzeczypospolitej Poskiej we Francji, Jan Tombiński. Zebrani mieli okazję obejrzeć tradycyjne polskie jasełka w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz skosztować tradycyjnych polskich potraw wigilijnych.

Spotkanie wigilijne kończyło udział Samorządu Województwa Mazowieckiego w obchodach Sezonu Polskiego we Francji.

Liczba wyświetleń: 595

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.