Aktualności

V edycja Nagrody Marszałka

2004.12.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

20 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kapituła Nagrody wyłoniła sześciu laureatów, z których każdy otrzymał nagrodę w wysokości ok. 10 tys. zł.

- Przyznawane wyróżnienia, w oparciu o szeroką konsultację społeczną, stanowią istotny element promocji województwa mazowieckiego. Nagrody mają również na celu przybliżenie wybitnych osobowości życia społecznego i kulturalnego Mazowsza – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Nagroda Marszałka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Jest ona przyznawana rokrocznie od 2000 roku za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Jej celem jest jednak przede wszystkim promowanie osób przyczyniających się do rozwoju regionu i umacniania jego tożsamości kulturowej.Barbara Wachowicz odbiera nagrodę z rąk Marszałka Adama Struzika


- Wspólnota mazowiecka to przede wszystkim ludzie, którzy całe swoje życie i zaangażowanie społeczne poświęcają swojej małej ojczyźnie, jej historii, kulturze i promocji. Im właśnie dedykowana jest Nagroda Marszałka – powiedział Wicemarszałek, Arkadiusz Czartoryski.

W tym roku Kapituła Nagrody wyłoniła sześciu laureatów, z których każdy otrzymał nagrodę w wysokości ok. 10 tys. zł. Laureatami zostali:
  1. Ksiądz Biskup prof. dr hab. Stanisław Wojciech Wielgus z Płocka
  2. Prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz z Mławy
  3. Andrzej Ziółkowski z Warszawy
  4. Barbara Wachowicz z Warszawy
  5. Maria Koc z Sokołowa Podlaskiego
  6. Anna i Wiktor Bramscy z Płocka

Kandydatów do Nagrody Marszałka mogły zgłaszać: Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rady powiatów z terenu województwa mazowieckiego, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, wojewódzkie organizacje ogólnopolskich stowarzyszeń, fundacji społeczno-kulturalnych i naukowych oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze, które swoją działalnością obejmują więcej niż jeden powiat.Po uroczystości arcybiskup Sławoj Leszek Głódź złożył życzenia
i podzielił się opłatkiem z laureatami i zgromadzonymi gośćmi


- Wśród wielu różnorodnych zadań, jakie wypełnia Samorząd Województwa Mazowieckiego, jest także troska o regionalną kulturę, sięganie do jej korzeni, pielęgnowanie mazowieckiej tradycji. Nagroda Marszałka znakomicie wpisuje się w ten cel. Jej laureatami są ludzie związani z regionem, często w swojej twórczości inspirowani historią i folklorem Mazowsza – dodał Wicemarszałek Bogusław Kowalski.

Laureatami Nagród mogą być mieszkańcy województwa mazowieckiego lub osoby zamieszkałe poza jego granicami. Kandydatów mogły zgłaszać: Komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, rady powiatów z terenu województwa mazowieckiego, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, wojewódzkie organizacje ogólnopolskich stowarzyszeń, fundacji społeczno-kulturalnych i naukowych oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze, które swoją działalnością obejmują więcej niż jeden powiat.

Liczba wyświetleń: 810

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.