Aktualności
Polskie dziedzictwo kulturowe docenione
Marszałek Adam Struzik uhonorował prof. Mariana Marka Drozdowskiego i prof. Franciszka Ziejkę Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”, za całokształt dokonań związanych z utrwaleniem polskiego dziedzictwa kulturowego. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 29 stycznia br. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Prof. Marian Marek Drozdowski to wybitny historyk Polski, varsavianista. Od lat jest związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przewodniczy Komisji Badania Dziejów Warszawy. Jest także przewodniczącym Komisji Biografistyki Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor kilkunastu prac z zakresu historii Polski i Warszawy, m.in. „Stefan Starzyński, prezydent Warszawy”, „Archiwum polityczne Eugeniusza Kwiatkowskiego”, „Alarm dla Warszawy: obrona cywilna stolicy we wrześniu 1939 r.”. Był ponadto jednym z inicjatorów odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz budowy pomnika Henryka Sienkiewicza i popiersia Eugeniusza Kwiatkowskiego. Działacz społeczny, zaangażowany m.in. w odbudowę Warszawy ze zniszczeń wojennych oraz inicjatywę Październik’56. Profesor jest wieloletnim współpracownikiem Muzeum Niepodległości w Warszawie, autorem wielu artykułów do kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”, popularyzatorem wiedzy powszechnej. W 2006 r. został odznaczony Medalem im. króla Stanisława Augusta.
Drugim laureatem jest prof. Franciszek Ziejka, od 1997 r. członek Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1963 r. pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był trzykrotnie delegowany do pracy na uniwersytetach zagranicznych. W 1996 r., na życzenie papieża Jana Pawła II, wraz z prof. Marią Bobrownicką był współorganizatorem sympozjum naukowego w Castel Gandolfo – Współcześni Słowianie wobec własnych tradycji i mitów. Jest autorem i redaktorem dwudziestu pozycji książkowych, przeszło 150 rozpraw naukowych, drukowanych w pismach krajowych i zagranicznych. Laureat wielu nagród, m.in. Ministra Edukacji Narodowej, im. Tomasza Nocznickiego, Fundacji im. Włodzimierza Tetmajera. W 2000 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, w 2003 r. doctora honoris causa papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Medale zostały wręczone podczas uroczystego koncertu pt. „Kolęda polska”, w wykonaniu artystów Polskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem Kazimierza Kowalskiego, zorganizowanego z myślą o integracji środowisk kultury, przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich i wolnościowych. W programie tegorocznej imprezy znalazło się również wspólne śpiewanie kolęd.
Marszałek Adam Struzik podkreślił, iż projekt o takim charakterze jak „Kolęda polska” tworzy więzi oraz daje pozytywne efekty pracy edukacyjnej w środowiskach młodzieżowych, a także nazywanych potocznie +50.
Organizatorami spotkania byli Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Liczba wyświetleń: 648
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.