Aktualności

Coraz bliższa współpraca polsko – ukraińska

2012.02.01 14:20 , aktualizacja: 2012.02.22 14:46

Autor: Sylwia Sztark, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 lutego br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z Przewodniczącym Państwowej Administracji Rejonu Kowelskiego Ukrainy Iwanem Smitiuchem oraz Prezesem Ukraińskiego Centrum Biznesu Janem Mańkowskim.

 

Marszałek Adam Struzik, witając gościa z Ukrainy, podkreślił, że w ostatnim czasie kontakty z obwodami ukraińskimi intensyfikują się. Województwo mazowieckie niezmiennie od lat zainteresowane jest wielostronną współpracą, zwłaszcza w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Polska – Białoruś – Ukraina” 2007-2013. Marszałek zwrócił uwagę, że z racji zbliżającego się nowego okresu programowania funduszy europejskich po 2013 r. należy już dopracowywać ewentualne projekty, mogące uzyskać dofinansowanie.

 

Przewodniczący Iwan Smitiuch zadeklarował, że rejon kowelski pragnie kontynuować współpracę z polskimi przedsiębiorcami w obszarze rolnictwa, przetwórstwa oraz energii odnawialnej. Ta ostatnia będzie jednym z priorytetów Unii Europejskiej  w nowej perspektywie budżetowej 2014-2020, dlatego podczas rozmów zwrócono szczególną uwagę na alternatywne źródła energii, tj. energię wiatrową i słoneczną. Jak podkreślił przewodniczący Iwan Smitiuch, dla Ukrainy, podobnie jak dla Polski, jest to ważny temat ze względu na rosnące ceny gazu.

 

Podczas spotkania poruszono także propozycje polsko–ukraińskich przedsięwzięć możliwych do zrealizowania w 2012 r., m.in.: zorganizowanie misji gospodarczej polskich przedsiębiorców do obwodu winnickiego (podczas Forum Biznesu w Winnicy, w czasie którego będą mieli okazję promować swoje produkty oraz nawiązywać kontakty biznesowe) czy przedsiębiorców rolnych z Ukrainy do Polski (w trakcie Mazowieckich Dni Rolnictwa w Poświętnem, które odbędą się 16–17 czerwca 2012 r.), jak również Dni Mazowieckiego Rolnictwa i Przetwórstwa na Wołyniu. Wśród propozycji wspólnych działań znalazło się także opracowanie, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Polska – Ukraina – Białoruś” (PWT „PL-BY-UA”), przez władze z obszaru subregionu ostrołęcko-siedleckiego i rejonu kowelskiego projektu dotyczącego współpracy w zakresie sportu.

 

Rozmawiano także o możliwości odbycia przez ukraińskich studentów staży zawodowych w polskich firmach, które umożliwiłyby im zdobycie wiedzy oraz praktycznych umiejętności w prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej. Marszałek wskazał mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako bazę do nawiązywania kontaktów oraz środki miękkie z obecnego PWT „PL-BY-UA”, jako źródło finansowania.

  • fot. Dorota Ł. Cichocka
  • fot. Dorota Ł. Cichocka
  • fot. Dorota Ł. Cichocka
  • fot. Dorota Ł. Cichocka

Liczba wyświetleń: 603

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.