Aktualności

Mazowsze zyskało dwa Pomniki Historii

2012.02.03 13:55 , aktualizacja: 2012.02.22 13:52

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Jarosław Szafaryn
  • fot. Jarosław Szafaryn
  • fot. Jarosław Szafaryn
  • fot. Jarosław Szafaryn

2 lutego br. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego dwa mazowieckie obiekty zostały wpisane na listę Pomników Historii. W uroczystym wręczeniu rozporządzeń uczestniczył m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Za Pomnik Historii uznane zostały żyrardowska XIX-wieczna Osada Fabryczna oraz warszawski Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya.Ten zaszczytny tytuł otrzymały również:zespół zamkowo-parkowy w Kórniku wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli, młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju oraz pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Tytuł Pomnika Historii otrzymują obiekty o szczególnym znaczeniu dla narodowego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Mogą się nimi stać – zabytek nieruchomy znajdujący się w rejestrze lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury. Wniosek do prezydenta o wpisanie obiektu na listę Pomników Historii składa minister kultury po uzyskaniu opinii Rady Ochrony Zabytków.

 

Pomnikami Historii są już m.in. zespół klasztorny na Jasnej Górze, pole bitwy pod Grunwaldem oraz historyczne zespoły Krakowa i Warszawy (z Traktem Królewskim i Wilanowem). Pomniki Historii mogą być zgłaszane przez ministra kultury do wpisania ich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Liczba wyświetleń: 878

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.