Aktualności
W Książnicy Płockiej zainaugurowano Rok Władysława Broniewskiego
2012.02.10 15:05 , aktualizacja: 2012.02.22 12:12
Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
10 lutego br. otwarciem wystawy pt. „…skąd wziąłem skrzydła do lotu…” w Książnicy Płockiej zainaugurowano obchody Roku Władysława Broniewskiego w Płocku. W spotkaniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Kierownik Muzeum Władysława Broniewskiego, Sławomir Kędzierski zaznaczył, że wystawa w Książnicy Płockiej ma przedstawić związki poety z rodzinnym miastem i Mazowszem w dwóch aspektach. Z jednej strony ma pokazać, jak miejsca te ukształtowały twórcę „Wisły” jako człowieka i poetę, z drugiej zaś zasygnalizować, w jak różnorodny i mistrzowski sposób zostały one zinterpretowane w jego wierszach.
Marszałek Adam Struzik podkreślił, że dzięki takim inicjatywom podtrzymywana jest pamięć o autorze, a kolejne generacje odkrywają jego twórczość na nowo.
W programie znalazły się wspomnienia córki Poety, Marii Broniewskiej-Pijanowskiej oraz wnuczki, Ewy Zawistowskiej. Pokazano fragment filmu „Broniewski w Płocku” w reż. Stanisława Urbanowicza. Goście wysłuchali wierszy Władysława Broniewskiego w interpretacji aktorów Teatru Dramatycznego – Hanny Zientary i Marka Mokrowieckiego.
Z okazji przypadających rocznic, Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił 2012 rokiem trzech poetów – Zygmunta Krasińskiego (200 rocznica urodzin), Władysława Broniewskiego (50 rocznica śmierci) i Władysława Sebyły (110 rocznica urodzin).
Władysław Broniewski (ur. 17 grudnia 1897 r. w Płocku). Poeta, tłumacz, legionista, żołnierz Armii Andersa. Autor niezapomnianych wierszy o Mazowszu. W czasach stalinizmu był poetą zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości. Zmarł 10 lutego 1962 r. w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 736
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.