Aktualności

Wizyta w Muzeum Literatury

2012.02.10 15:00 , aktualizacja: 2012.02.22 13:07

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska


Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie będzie obchodziło w tym roku 60. rocznicę powstania. Przed uroczystościami jubileuszowymi, 10 lutego br., placówkę odwiedził członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Obejrzał m.in. stałą ekspozycję „Adam Mickiewicz 1798 – 1855”, ukazującą postać poety, jego środowisko i rodzinę, działalność polityczną oraz twórczość literacką. Wystawa prezentuje ponad 500 eksponatów, m.in. rękopisy Mickiewicza, autograf „Grażyny”, kartę „Pana Tadeusza”, fragmenty korespondencji i pierwodruki utworów. Są tu również pamiątki po wieszczu, a wśród nich kufer podróżny, obrazek z nowogródzkiego domu, meble z paryskiego gabinetu, fotografie i portrety rodzinne.

 

Zwiedził także bogato wyposażoną bibliotekę. Na jej zbiory składają się książki, czasopisma, stare druki, muzykalia, mapy, druki ulotne, plakaty oraz duży zespół wycinków prasowych z XIX i XX w. Głównym kierunkiem gromadzenia prac jest literatura polska XIX i XX w., ze szczególnym uwzględnieniem epoki literackiej romantyzmu i twórczości Adama Mickiewicza. Członka zarządu Wiesława Raboszuka szczególnie zainteresowały miniaturowe wydania książek w formacie 3x2cm, pięknie oprawione w metalowe i srebrne etui z zawieszką i lupą do czytania tekstu.

 

Podczas wizyty członek zarządu obejrzał również bogate zbiory rękopisów zgromadzonych przez muzeum. Obejmują one całe spuścizny (lub ich fragmenty) pisarzy polskich XIX i XX w. – rękopisy i maszynopisy autorskie, korespondencję, dokumenty i inne materiały, istotne dla poznania dzieł i biografii twórcy. Podstawę zbiorów stanowią rękopisy czołowych poetów romantycznych, zwłaszcza Adama Mickiewicza.

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 694

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.