Aktualności

Koleje Mazowieckie z licencją na przewozy

2004.12.30 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Pierwsza w Polsce samorządowa spółka kolejowa - „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o. o. otrzymała licencję na przewozy kolejowe. Inauguracja działalności spółki nastąpi 1 stycznia 2005 roku.

30 grudnia br. odbyła się konferencja prasowa nt. inauguracji działalności samorządowej spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o. o. W trakcie uroczystości Janusz Dyduch, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, uroczyście przekazał spółce licencję na przewozy kolejowe. Licencję w imieniu spółki odebrała Pani Prezes Halina Sekita.

Od 1 stycznia 2004 roku zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym na Samorząd Województwa Mazowieckiego przeszła odpowiedzialność za organizację i finansowanie kolejowych przewozów regionalnych w województwie mazowieckim. 29 lipca br. Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z PKP Przewozy Regionalne sp. z o. o. powołał w tym celu pierwszą w kraju spółkę samorządową „Koleje Mazowieckie – KM”, z siedzibą w Warszawie.

- Dokonujemy istotnych zmian w funkcjonowaniu polskich kolei i nie są to zmiany techniczne. Krok po kroku samorządy będą brały coraz większy udział w kształtowaniu przewozów regionalnych w kraju – powiedział w trakcie konferencji Jerzy Hausner, Wicepremier, Minister Gospodarki i Pracy.
Spółka przejmuje pracowników Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych. 22 grudnia br. Zarząd Spółki zawarł również ze wszystkimi związkami zawodowymi, działającymi na terenie zakładu, Pakt Gwarancji Pracowniczych. Gwarantuje on pracownikom stabilne i pewne zatrudnienie w okresie kilku najbliższych lat, jak również reprezentację pracowniczą w Radzie Nadzorczej Spółki.

- Samorząd Województwa Mazowieckiego zwiększył nakłady na kolejowe przewozy regionalne o ponad 50 procent w stosunku do roku ubiegłego, tzn. do kwoty 80 mln zł. Dodatkowo 140 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w nowoczesny tabor. Radni wszystkich klubów wyjątkowo zgodnie przyjęli tak duże obciążenie finansowe mając na względzie sprawne funkcjonowanie pierwszej w kraju samorządowej spółki kolejowej – powiedział Wicemarszałek Bogusław Kowalski.

Nadanie licencji na wykonywanie przewozów regionalnych jest zwieńczeniem kilkumiesięcznego procesu tworzenia spółki „Koleje Mazowieckie – KM”. Jest również potwierdzeniem jej wiarygodności i rzetelności. Dokument ten upoważnia Spółkę do rozpoczęcia działalności przewozowej, co nastąpi z dniem 1 stycznia 2005 r.

W konferencji wzięli udział m. in.: Jerzy HAUSNER - Wicepremier, Minister Gospodarki i Pracy, Krzysztof OPAWSKI - Minister Infrastruktury, Grzegorz MĘDZA - Podsekretarz Stanu ds. finansowania infrastruktury i restrukturyzacji kolei w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Wach - Prezes PKP S.A., Janusz Dettlaff - Prezes Zarządu PKP Przewozy Regionalne Sp. z o. o., Halina Sekita - Prezes Zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie –KM” Sp. z o. o., Janusz Dyduch - Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Waldemar Kuliński – Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o., Marek Miesztalski - Członek Rady Nadzorczej spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz Wicemarszałek Bogusław Kowalski.

Liczba wyświetleń: 781

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.